Siber güvenlik tam olarak nedir? Ve neden önemli?

Siber saldırılar verileri çalar ve milyonlarca ekonomik maliyete neden olur.
Siber güvenlik, web siteleri, ağlar veya cihazlardaki elektronik bilgileri bilgisayar korsanlarından korumaya odaklanır. Siber güvenlik uzmanları, ileri teknoloji ve karmaşık süreçler aracılığıyla verilerin güvenli ve erişilebilir olmasına yardımcı olur.

Hem bireyler hem de işletmeler siber güvenlik tehditleriyle karşı karşıyadır. Ayrıca, işletmelerin hem kuruluş içinden hem de dışından yetkisiz veri erişimine karşı korunmaya ihtiyaçları vardır. Güçlü siber güvenlik, bir siber saldırının iş operasyonlarını etkileme olasılığını azaltır.

Siber güvenliğin siyasi sonuçları da vardır. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 2017’de seçim altyapısını “kritik” olarak belirledi. Bu altyapı, seçmen kayıt veritabanlarını ve Amerika’nın en hassas verilerinden bazıları olan oylama sonuçlarını saymak, görüntülemek ve onaylamak için kullanılan dijital teknolojileri içerir.

Siber güvenlik ayrıca kamu güvenliğini ve sağlığını da etkileyebilir. Bir durumda , bilgisayar korsanları Florida ve California’daki şehirlerin belediye su kaynaklarını zehirlemeye çalıştı. Bilgisayar korsanları, su sistemlerini kontrol eden teknoloji platformlarına erişim sağladı. Neyse ki yetkililer, herhangi biri hastalanmadan önce hack’leri yakaladı.

Bireyler, siber güvenliklerini korumak için bir parola yöneticisi uygulaması kullanmak gibi basit adımlar atabilirler. Ancak işletmeler genellikle daha karmaşık, proaktif siber güvenlik stratejileri gerektirir.

Sonuç olarak, bir şirketin siber güvenliğini yönetmekten sorumlu kişilerin sayısı, bir kuruluşun kaynaklarına ve operasyonel ihtiyaçlarına bağlıdır. Bir şirketin büyük bir siber güvenlik ekibi veya birden fazla dijital görevi olan tek bir kişi olabilir.

Siber güvenlik bir BT işi olarak kabul edilir mi?

Siber güvenlik alanında çalışan kişiler, genellikle ağ yöneticileri gibi veya çeşitli rollerdeki diğer BT uzmanlarıyla yakın çalışır. Bu nedenle, uzmanlar ve sektördekiler genellikle siber güvenlik işlerini daha geniş BT sektörü içinde gruplandırır.

Diğer teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalışma ihtiyacına rağmen, siber güvenlik çalışanları BT çalışanlarından farklı konulara odaklanma eğilimindedir. Bu konular, veri güvenliği olaylarının önlenmesini ve analiz edilmesini ve dijital bilgilerin korunması için güvenlik standartlarının geliştirilmesini ve uygulanmasını içerir.

Çoğu durumda, siber güvenlik bir BT işi olarak kabul edilir. Ancak, siber güvenlik işleri genellikle dijital bilgileri korumaya odaklanır.

Bazı kuruluşlar bu kişilere “siber güvenlik uzmanı” veya “siber güvenlik yöneticisi” adını verebilir. İlgili siber güvenlik iş unvanları arasında siber güvenlik mühendisi veya siber güvenlik yöneticisi bulunur.

Siber güvenliğin önemli olmasının 5 nedeni

Milyonlarca Amerikalı, ister uzaktan çalışırken, ister çevrimiçi alışveriş yaparken veya finansal işlemleri tamamlarken olsun, her gün internette kişisel bilgilerini paylaşıyor. Bu, siber güvenliği her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

1. Siber suçlar artıyor

Giderek dijitalleşen ve birbirine bağlanan bir dünyada siber suçlar büyük kesintilere neden olabilir. 2020’de daha fazla işyeri uzaktan çalışmaya geçtikçe siber saldırıların sayısı hızla arttı. Bir çalışma , 2019-2020’de siber suçlarda %400’lük bir artış buldu.

Artan sayıda siber suça ek olarak, saldırı türleri de arttı. Kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve DDoS saldırıları büyük şirketleri çökertebilir ve milyonlarca kişinin özel verilerini riske atabilir.

2. Verileriniz değerlidir

Siber saldırılar hem bireyleri hem de sistemleri hedef alır. Bu siber suçlular, finansal bilgiler de dahil olmak üzere özel verileri arar. Bu veriler değerlidir. Örneğin, birinin Sosyal Güvenlik numarasını çalmak, adına kredi kartlarını çıkarmayı ve borç ödemeyi kolaylaştırır. Doğum tarihlerini, kredi kartı bilgilerini ve adresleri hedeflemek de öyle.

3. Siber suçlar ekonomik maliyetlerle sonuçlanır

Siber suçların ekonomik maliyeti şaşırtıcıdır. Bir tahmine göre, siber saldırılar küresel ekonomiye her yıl 1 trilyon dolara mal oluyor.

Fidye yazılımı saldırıları şirketleri iflas ettirebilir, finansal piyasaları bozabilir ve insanların kişisel finanslarını tehlikeye atabilir. Siber suçların maliyeti, güvenlik sistemlerini uygulamayı ve internet güvenliğini artırmayı daha da önemli hale getiriyor.

4. Cihazlarınız istismar edilebilir

Bilgisayar korsanları her gün sistemlere girmenin ve cihazlardan yararlanmanın yeni yollarını buluyor. Örneğin kripto hırsızlığını ele alalım. Bilgisayar korsanları, bilgisayar korsanı için kripto para birimi madenciliği yapmak için bir hedefin cihazlarını kullanır. Bunu, proxy kimlik avı, parola saldırıları ve kötü amaçlı yazılım gibi uzun bir siber suç listesine ekleyin.

5. Siber saldırılar gerçek yaşam tehditleri oluşturur

Siber suç, yalnızca az sayıda insanı etkileyen uzak bir sorun gibi görünebilir. Ancak siber saldırılar yalnızca bilgi güvenliğini hedef almaz. Ayrıca sağlık ve güvenliği tehdit eden altyapıyı da tehlikeye atabilirler.

Örneğin 2020’nin sonlarında ABD hastanelerini hedef alan fidye yazılımı saldırıları . Bu saldırılar, hastaneleri fidye ödemeye zorlamak için verileri çalmaya çalıştı. Ve hastaneler tek hedef değil. Okullar, kolluk kuvvetleri ve hükümetler siber saldırıların kurbanı oldular.

Kendinizi bilgisayar korsanlarına ve siber saldırılara karşı nasıl korursunuz?
Verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak ve siber saldırıları önlemek için şu anda birkaç basit adım atabilirsiniz . İşte verilerinizi daha güvenli hale getirmenin en iyi yolları.

Sonuç olarak

Siber güvenlik, teknolojiyi doğrudan kullandığını düşünmeyenler bile herkes için önemlidir. Modern yaşamın neredeyse her yönü dijital bilgi paylaşımını içerir.

Bu nedenle, sektör ne olursa olsun, siber güvenlik esastır. Siber güvenlik uzmanları, kişisel ve ticari bilgileri mevcut ve gelecekteki tehditlerden korumak için çalışır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir