Siber Savaşın Geleceği Nasıl Olacak?

Siber savaşın geleceğini tahmin etmek zor. Bununla birlikte, uzmanların, kurumların ve hükümetlerin geçmişteki ve şimdiki eylemleri, gelecek için bir miktar umut vaat ediyor. Görüldüğü gibi siber savaşın geleceği iki şeye bağlı olacak. İlk olarak, her bir katılımcının politika ve stratejileri içerecek olan zihniyeti önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca, bir dizi teknolojik araç eşit derecede önemli bir rol oynayacaktır.

İşlevsel olmayan web sitelerinden, hedeflenen ve kasıtlı siber saldırılar yaygındır. bulut depolama hizmetleri, yavaş web sayfaları, elektrik kesintileri ve arızalı makineler. Bunlar genel teknolojik sorunlar gibi görünse de bazen siber saldırıların sonuçlarıdır. Tabii ki, güvenilir belgeler bu sorunların bugün başlamadığını gösteriyor. Ve her olay için saldırılara karşı yeterli önlemler vardı.

Siber Savaş: Gelecek Her Zaman Buradaydı

Siber suçlara karşı savaş, gelecek için bir savaş değildir. Bu savaş birkaç yıldır devam ediyor ve hala devam ediyor. Siber suç, başka bir bilgisayar programına karşı bilgisayar tabanlı bir saldırıyı içerir. Örneğin, web sitelerinin toplu olarak yüklenememesi, genellikle dağıtılmış hizmet gecikmesi (DDoS) olarak bilinen bir siber suç eyleminin sonucudur. İşlem genellikle, ziyaretçiler gerçek isteklerde bulunduğunda yükleme hatasına neden olmak için bir web sitesini veya web sayfasını sahte isteklerle yükleyen bilgisayar korsanlarını içerir. Web Savaşı 1 olarak adlandırılan en dikkate değer DDoS saldırısı, 2007’de Doğu Avrupa’da Estonya’da gerçekleşti.

Ayrıca, İran nükleer tesislerinin neden olduğu Stuxnet, santrifüj makinelerinin anormal şekilde dönmesine neden oldu. Muhtemelen fiziksel hasara neden olan ilk siber suçtur. Sonuç olarak, ABD ve İsrail İran’a karşı birleşerek İran’ın nükleer silah geliştirmesini olumsuz şekilde engelledi. Özellikle, 2015 ve 2016 yıllarında elektrik kesintilerine neden olan nadir siber saldırı vakaları meydana geldi. Her iki saldırı da Rus bilgisayar korsanları tarafından Ukrayna’yı hedef aldı.

Siber Savaşın Geleceği

Uluslararası organlar ve hükümetler zaten savaşla mücadele için senkronize bir plana sahipler. Adil bir dövüş için önceden belirlenmiş kurallar var. Ama daha da önemlisi, kullanılamayacak kadar acımasız sayılan çizgiler ve kullanılamayacak kadar insanlık dışı taktikler var. Siber suç alanlarında işler oldukça farklı. Belirlenmiş kurallar yoktur ve kesinlikle hiçbir sınır yoktur. Siber savaş söz konusu olduğunda hiçbir tanım veya netlik yoktur.

Saldırganlar kötü amaçlı yazılımlarını veya kötü amaçlı yazılımlarını neredeyse herkese hedeflediğinden, siber savaş da herkesi hedef alır. Siviller, zayıf veya az gelişmiş sistemleri nedeniyle siber saldırılara karşı daha savunmasızdır. Dahası, birçok siber saldırı örneğinin hiçbir zaman fiziksel hedefleri olmaz. Bu bizi çok az kişinin tartışmak istediği bir konuya getiriyor: siber casusluk.

İdeal olarak, siber casusluk burada daha uzun sürecek ve ilgili yabancı vatandaşların askeri planlarını sürekli olarak izlemeyi içerecek. Tabii ki, siber casusluk genel nüfusa da odaklanabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir