Siri’nin Ötesinde: iPhone ve iPad için Dikte ipuçları

iOS aracınız için uygulamaları açmaya, bilgi almaya ve kurulum randevularına ek olarak iPhone 12 ve diğer modellerde Siri’yi nasıl kullanacağınızı muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak iOS’un farklı dikte özelliklerine çok daha az aşina olacaksınız; bu, tümcelerinizi metinsel içeriğe dönüştürürken bile iOS aracınızda iletişim kurmanıza yardımcı olan tek özelliktir.

İPhone’umda uzun süredir dikte kullanıyorum, çünkü aslında başparmaklarım şişman ve klavyeyi uygulamak için çok yavaş buluyorum. Çok gürültülü olmayan bir ortamda bulunduğum sürece, gerçekten oldukça iyi çalışıyor. Bazen düzeltmeler yapmalıyım, ancak uzun e-postaları, hızlı metin içerikli mesajları dikte edebilirim, hatta Safari’de arama ifadeleri veya web sayfalarındaki metinsel içerik alanlarındaki metinsel içeriğe gitmek için dikte kullanabilirim. Daha da iyisi, ilk testlerimde iOS 7’deki dikte çok daha doğru görünüyor. Bir iOS aracında dikteyi nasıl kullanabileceğinizi ve yazarak çok zaman harcayabileceğinizi burada bulabilirsiniz. Bundan önce, iPhone 12’de siri’nin nasıl kullanılacağının farkında olmalısınız.

Dikteyi aç

İlk olarak, belirli bir dikteyi büyütmek istiyorsunuz. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Siri’yi ziyaret edin ve ardından Siri’yi açın. Siri’nin özel asistan özelliklerini uygulamanız gerekmese bile, konuşma itibarının çalışması için bunu göstermek istersiniz. Burada hangi dili kullanacağınızı seçebilirsiniz, bu özellikle aksanla iletişim kurmanız durumunda faydalıdır. Birleşik Krallık’ta kalıyorum, ancak Amerikalı olduğum için Siri’nin olanaklarındaki dili İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri) olarak ayarladım. Ancak, Bölge ayarlarımı İngiltere tarihlerini ve saatlerini yansıtacak şekilde ayarladım. (Genel’den sonra Uluslararası’ya dokunun).

Her yerde dikte edin…neredeyse

İOS’ta metin içeriği girebileceğiniz her yerde dikte edebilirsiniz. Örneğin, Safari’nin arama alanında e-postalar oluşturabilir, metinleri dikte edebilir ve hatta arama ifadelerini dikte edebilirsiniz. iOS klavyesinde boşluk çubuğunun yanındaki küçük mikrofon simgesini her gördüğünüzde, dikte kullanılabilir. Metinsel içerik bulabildiğiniz her yere dokunun, ardından dikte etmeye başlamak için mikrofon simgesine dokunun. Bitirdiğinizde, musluk Bitti’nin ardından işlenecek ifadelerinize bakın. Metin içeriğinin görünmesi birkaç saniye sürebilir.

Alanın içinde kalın: iOS 7 kullanıyorsanız, konuşmaya başladığınızda, konuşmanızın kapsamını gösteren dalgalı bir çizgiye sahip bir yorumlar bölmesi göreceksiniz. Ne kadar yüksek sesle konuşursanız, dalganın genliği o kadar fazla olur. (iOS 6 kullanıyorsanız veya iOS 7 için güncel olmayan bir uygulama kullanıyorsanız, bir mikrofon görürsünüz; iletişim kurarken mikrofon kırmızı ışıkla dolar .)

Mikrofona konuşun: Çok yüksek sesle konuşmak istemezsiniz; ancak, özellikle dışarıda olmanız durumunda, iPhone’unuzu ağzınıza yakın tutmanız gerekir. iPhone’un en alt kısmında mikrofonlar, iPad’lerde ise aracın zirvesine yerleştirilmiş tek bir mikrofon bulunuyor. Ekranda arama yaparken bile iPad mikrofonuna hemen konuşmak artık temiz değil. Tabletinizin zirvesindeki küçük oyuğa konuşun.

Mikrofonun yanında konuşmanın daha az karmaşık olması nedeniyle, dikteyi gürültülü ortamlarda bir iPhone ile çok daha iyi çalışır. iPhone’da ayrıca, geçmişten gelen sesleri filtreleyen bir gürültü önleyici mikrofon bulunur. Bir iPhone içeren Apple kulak içi mikrofonlu kulaklıkların, mikrofonlu üçüncü taraf kulaklıkların yaptığı gibi, onları ağzınıza oldukça yakın tuttuğunuz sürece daha yüksek konuşma itibarı sağladığını görebilirsiniz.

Wi-Fi ile ilgiliyken dikte edin: Bir iOS aracına dikte etmek, sesinizin bir sunucuya gönderilmesini gerektirir, burada ses çok uzakta tanımlanır ve kopyalanır, ardından gönderim iOS aracınızda geri gönderilir. Bu nedenle, Wi-Fi kullanırken bir iOS aracına dikte etmek iyi sonuç verir; ayrıca 3G bağlantısıyla da düzgün çalışır; ancak, deneyimlerime göre daha yavaş bir şey vurulur veya kaçırılır.

Etkili bir şekilde dikte edin

Nuance Software’in 160$’lık Dragon Dictate’i ile birlikte yazılım programlarına dikte etme konusunda bilginiz varsa, zaten bir iPhone veya iPad’e dikte etmenin bir yolu konseptine sahipsiniz. Ancak birkaç bilgisayar stratejisi çalışmıyor. Dikteyi daha verimli hale getirmek için bazı öneriler.

Açıkça konuşun: Özellikle yavaş konuşmak istemezsiniz, ancak çok hızlı konuşmak hatalara neden olur. Modaya uygun konsept, bir haber spikeri gibi konuşmaktır: Söyleyin, ancak abartmayın.

Sesiniz uzak bir sunucuya gönderilmeli, aşırı miktarda söylemeyin, bu nedenle dikte bölümlerinizi 30 saniyenin altında tutun. (Bundan daha uzun olması, bir 3G bağlantısı için muhtemelen aşırı bir miktardır.)

Otomatik düzeltmeden yararlanın: iOS diktesindeki hataları sesle düzeltemeseniz de, iOS’un muhtemelen yanlış olduğunu düşündüğü ifadeleri sık sık görürsünüz. Altlarında noktalı mavi izler var gibi görünüyorlar. Altı çizili bir kelime öbeğine veya ifadeye dokunun ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir veya fazladan alternatif göreceksiniz.

Noktalama işaretlerini ve sembolleri söyleyin: Dikteniz için noktalama işaretlerini kapsamak için “virgül”, “nokta”, “tire” vb. demek istersiniz. Dil farklılıklarına dikkat edin. Örneğin, İngiliz İngilizcesi kullanıyorsanız, “dönem” yerine “tam dur” demek istersiniz.

iPhone 12’de Siri’yi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, bir geri dönüş karakteri dikte etmek için “yeni satır” ve özellik dönüşleri için “yeni paragraf” diyebilirsiniz. “Jerry Garcia kesme işareti” gibi bir iyelik adı için “kesme işareti” diyorsunuz. S gitar”, Jerry Garcia’nın gitarı için.

İlgili sembolleri almak için ayrıca “dolar işareti”, “euro işareti” ve “sterlin işareti” gibi şeyler de söyleyeceksiniz.

Bir ifadeyi büyük harfle yazmanız gerektiğinde, “cap” deyin. Örneğin bir kişiye film tercihi ile ilgili bir mesaj gönderiyorsanız, muhtemelen “cap lord of the cap ringleri gözlemlemek istiyorum” diyebilirsiniz.

Kısaltmaları dikkatli kullanın: Birkaç kısaltma dikte edebilirsiniz, ancak artık hepsini değil. Hangisinin resim yapıp hangilerinin yapmadığını yıllar içinde anlayacaksınız. Kısaltmaları yazarken, ayrı olmaları için harflerin arasında durakladığınızdan emin olun.

İfadeler ekleyin: Nazik bir gülümsemeye mi ihtiyacınız var? Bunları dikte etmek, onları bir miktar klavyesiyle değiştirmekten daha az karmaşıktır. ? , ? , veya ? .

Dikte ettiğinizi gözden geçirin: Birkaç hata bariz olabilir ve farklı yanlış yorumlamalarda onları vurgulayan mavi noktalı izler olabilir, ancak yazım hataları veya daha doğrusu konuşma hataları olabilir.

iPhone veya iPad’inize dikte etmeye alıştıkça, maksimum özel itibarı elde etmek için uygun kadansı ve kapsamı öğreneceksiniz. Bir iOS aracını nazikçe kullanmak istiyorsanız, kullanım diktesini kullanmaya çalışın. İster metin içerikli mesajlar için ister e-postalar için kullanın, çok fazla zamanı önleyebilir.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir