Site Sahiplerinin Temel Güncellemeler Hakkında Bilmesi Gereken 4 Şey

Web sitelerine sahip kişilerin bilmesi gereken önemli şeylerden biri, arama motoru optimizasyonu veya SEO çabalarının her zaman değişmekte ve gelişmekte olmasıdır. sağlayıcısı ile çalışıyorsanız profesyonel SEO hizmetleri, Google tarafında meydana gelen değişikliklere ayak uydurabilir ve sitenizi optimize edebilirler.

Google, dünyanın bir numaralı arama motorudur ve sıralama algoritmasını sürekli olarak değiştirmektedir. Şirket her gün dokuz ila on algoritma güncellemesi yapıyor. Her algoritma güncellemesi, Google’ın sıralama formülünü bir şekilde değiştirecektir, ancak gerçekleşen temel güncellemeler en büyük etkiye sahiptir.

Günlük çoğu Google’ın algoritmada yaptığı değişiklikler fark edilmez, ancak şirkete göre, sürekli iyileştirme içindir.

Google, içerik üreticilerinin ve site sahiplerinin belirli bir işlem yapması gerekebileceğini düşünüyorsa, daha önemli güncellemeler için bir uyarı verilir. Google’ın bahsettiği bir örnek, Hız Güncellemesidir. Şirket, güncelleme ve tavsiye hakkında aylarca bildirimde bulundu.

Google ayrıca yılda birkaç kez, temel güncellemeler olarak bilinen sistemlerde ve algoritmalarda geniş ve önemli değişiklikler yapar. Etkileri fark edilebilir olduğundan, Google bunları genel olarak onaylayacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, temel güncellemeler hakkında bilmeniz gereken dört şey aşağıdadır.

1. Geniş Temel Güncellemeleri Anlama

Google algoritmasına yönelik geniş kapsamlı güncellemeler genellikle her dört ila altı ayda bir gerçekleşir. Bu güncellemeler gerçekleştiğinde, site sahipleri ve içerik oluşturucular genellikle arama motoru sonuç sayfalarında veya SERP’lerde oynaklık fark edeceklerdir.

İle birlikte geniş çekirdek güncellemesi, Google tüm algoritmayı güncelliyor. Herhangi bir bölgeye veya dile özgü değildir.

Bu temel güncellemeler, Google’ın genel arama deneyimini iyileştirebileceğini ve değişen internete ayak uydurabileceğini söylediği yöntemlerdir.

Google’ın geniş bir çekirdek güncellemeyle birincil odak noktası, kullanıcıların en yararlı, güvenilir ve alakalı içerikle bağlantı kurmalarını sağlamak için arama deneyimini iyileştirmektir.

2. Eylül 2022 Geniş Çekirdek Güncellemesi

Eylül ayında, Google’ın geniş bir çekirdek güncellemeyi kullanıma sunduğu doğrulandı. Yılın ikincisiydi ve ilki Mayıs ayındaydı.

Google, güncellemeyi Twitter üzerinden duyurdu ve arama güncellemeleri sayfasını da güncelleyerek insanların haberdar olmasını sağladı. 9 Eylül’de, yeni faydalı içerik güncelleme de çıktı.

On yıldan fazla bir süredeki en önemli değişikliklerden biriydi.

Bu güncelleme, yazıların insanlar yerine arama motorları için olduğu, pek çok yararsız içeriğe sahip web sitelerini hedef aldı.

Yararlı içerik güncellemesinin, öncelikle sıralamalar göz önünde bulundurularak tasarlanmış, özel olarak hedeflenmiş içeriğe sahip olduğu söyleniyor. Google, gerçek kişilerin yararlı ve yararlı bulduğu içeriği ödüllendirmek istiyor. Arama motoru öncelikli içerik mutlaka bunu başaracak değildir.

Bu algoritma değişikliği, bu tür web sitelerini düşürmeye ve faydalı olanları tanıtmaya başladı. Google, bu güncellemenin, insanların orijinal içeriği daha kolay bulmasını sağlamak için, sıralamadaki düşük kaliteli içeriğin miktarını azaltmak için devam eden bir çabanın parçası olduğunu söyledi.

Bu değişiklikten en çok etkilenen içerik türleri arasında çevrimiçi eğitim materyalleri, alışveriş içerikleri, teknoloji ile ilgili içerikler, sanat ve eğlence içerikleri yer aldı.

Google’ın sayfa sayfa uygulanan birçok algoritmasının aksine, faydalı içerik güncellemesi site genelindeydi. Site genelinde güncelleme, siteniz çok fazla yararsız içerik üretiyorsa, yalnızca sayfaların tek tek veya bölümler halinde değil, tüm sitenizin etkileneceği anlamına gelir.

3. Sitenizin Etkilendiğine İlişkin İşaretler

Bir Google temel güncellemesinin sitenizi olumsuz etkilemiş olabileceğini düşünüyorsanız, genellikle iki ana işaret vardır.

Birincisi, sıralamada düşüş. Kapsamlı bir temel güncelleme olduğunda, bir SEO genellikle arama motoru sonuç sayfasına bakar ve bu, incinip yaralanmadığınıza veya yardım edilip edilmediğine dair fikir verir.

Organik trafiğinize de bakabilirsiniz. Sıralamanız düşüyorsa, trafiğiniz de düşecektir. Bazı insanlar, bir güncellemeden sonra olumsuz etkilendiklerinde trafiklerinde dramatik bir düşüş görüyor.

4. İyileşebilir misin?

Temel bir güncellemeden etkilendiğinizi düşünüyorsanız, toparlanmaya başlamak ve sıralamanızı geri almak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

İlk olarak, Google’ın arama kalitesi değerlendirici yönergelerine bakın. Bunlar size Google’ın web sitelerinden tam olarak ne görmek istediğini söyler ve ayrıca arama motorunun Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik anlamına gelen EAT’yi nasıl aradığını da açıklar.

Oradan mevcut içeriğinize bakın. Etkilendiğini ve etkilenmediğini düşündüğünüz içeriği karşılaştırmaya odaklanabilirsiniz.

İçeriğinizi değerlendirirken Google’ın sormanız gerektiğini söylediği birkaç şey var. Bunlar şunları içerir:

  • İçerik ve kalite: İçeriğinizin, özellikle yararlı olacağı aşikar olanın ötesine geçip geçmediğini düşünün. İçeriğiniz orijinal mi ve benzersiz bir bakış açısı sunuyor mu?
  • Uzmanlık: Gerçeklere dayalı herhangi bir hata var mı? Hayatınız veya paranızla ilgili kararlar verirken oluşturduğunuz içeriğe güvenir misiniz? İçeriği uzman veya konuyla ilgili hevesli biri mi oluşturdu?
  • Sunum ve üretim: İçerik iyi organize edilmiş mi, özensiz mi görünüyor veya yazım hataları var mı? Varsa reklamlar nasıl görüntülenir?
  • Karşılaştırmalı: İçeriğinizi benzer sayfalarla karşılaştırırken, sizinki önemli bir değer sunuyor mu?

Temel bir güncellemeden kurtarmanızın bir parçası olarak aklınızda tutabileceğiniz en önemli iki şey, ilk olarak, okuyuculara mümkün olan en iyi içeriği sunmak ve ikincisi, güçlü bir geri bağlantı profili oluşturmaktır.

Temel bir güncellemeden kaynaklanabilecek devasa ve neredeyse bir gecede oluşan etkilerle, neden bir güncelleme ile çalışmak isteyebileceğiniz daha belirgin hale geliyor. profesyonel SEO şirketi. Küçük ve büyük güncellemeler olduğunda sizi oyunun bir adım önünde tutabilir ve etkilenirseniz iyileşmenize yardımcı olabilirler. SEO asla ayarlayabileceğiniz ve unutabileceğiniz bir şey değildir. İyi sıralamaya devam etmek istiyorsanız, her zaman ayak uydurmanız ve buna göre dönmeniz gerekir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir