Standart Kattan Kat Yüksekliği – Konut ve Ticari Binalarda Standart Kattan Kat Yükseklik

Katlar arasındaki yapısal katmanları, özellikle zeminden zemine olan yükseklik farkını bilmek, önerilen bina yönetmeliklerini ve yasalarını karşılamak için önemlidir. Çoğu konut alanı tabandan tavana yükseklik ölçülerek planlanırken, ticari binalar yerden tabana yüksekliklere göre tasarlanmaktadır. Yerden kata yükseklik ölçümleri, bir yapıyı yaşam veya kullanım için daha yaşanabilir hale getirmek için gereklidir.

Peki, ticari ve konut binaları için standart kattan kata yükseklik nedir?

Konut binaları için standart zeminden zemine yükseklik 7 ½ ft’dir. Ticari yapılar için standart zeminden zemine yükseklik 10 ft’dir.

Bina yüksekliği ve taban alanı tahmini birkaç nedenden dolayı gereklidir; örneğin, toplam zemin alanının hesaplanmasına yardımcı olur.

Odaların Yükseklik ve Boyutlarında Asgari Standartlara Uymanın Önemi

Asgari yükseklik ve boyut standartlarının gerekli olmasının ana nedenlerinden biri, yeterli havalandırma, iyi aydınlatma düzenlemesi ve odalarda yaşayanlar için daha fazla konfor sağlamaya yardımcı olmasıdır.

Odaların yükseklik ve boyut standartları bir ülkeden diğerine değişecektir, ancak bu standartlar öncelikle müşterilerin tercihlerine ve bu tür müşterilerin taleplerini karşılamak için bina geliştiricilerinin ihtiyacına dayanmaktadır.

Standartların ve kontrollerin yokluğunda, konut ve ticari binalar için özel ve kamu sektörleri için bina geliştiricileri odaların boyutlarını küçültme eğilimindedir. Ancak yine de yapıların değerinde azalmadan kaçınmaya çalışıyorlar.

Evlerin değerlerini artırmanın yanı sıra standart yükseklik ve ölçülere bağlı kalmak binaların disiplinli ve sistemli bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Ayrıca, kasabalar ve şehirler – bu, alanların uygun şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Odalar İçin Yükseklik Kuralları Nelerdir?

Yaşanabilir odalar için, zeminden tavana veya tabandan döşemeye kadar olan yüzeyin minimum yüksekliği 2,75 m’den az olmamalıdır. Klimalı odalar için yükseklik 2,4 m’den az olmamalıdır ve bu, zeminin tepesinden klima kanalının en alt noktasına kadar ölçülmelidir.

Şehrin veya bölgenin yapı yönetmeliğine göre, gerekli zemin alanının en az %75’i üzerinde ölçüm en az 2,3m olmalıdır. Ayrıca, gerekli konum üzerinde herhangi bir noktada en az 2,1 m’lik net bir yükseklik olmalıdır.

Yatak odası için yükseklik kısıtlamaları da geçerlidir. Yatak odalarının ve ilgili odaların yüksekliği yerden tavana ölçülmeli ve gerekli zemin alanının en az %50’si üzerinde 2,3 m’den az olmamalıdır. Alternatif olarak, zemin alanının %100’ü üzerinde en az 2,1 m’lik bir yükseklik farkına izin verebilirsiniz. 1,4 m’den daha düşük olan taban alanının herhangi bir kısmı, gerekli taban alanınız hesaplanırken sayılmaz.

Banyolar, Klozetler ve Mağazalar İçin

Standartlara göre banyoların, klozetlerin ve mağazaların yüksekliği yerden tavana ölçülmeli ve 2,4 m’den az olmamalıdır.

İskelenin altında bulunan geçiş durumunda, minimum mesafeyi minimum 2,2 m’de tutabilirsiniz. Standart yasalara göre, bir kişinin ayakta durduğu herhangi bir alanda banyonun minimum yüksekliği en az 2,1 m olmalıdır.

Mutfak için, zeminden tavandaki en alçak noktaya kadar ölçülen bir mutfağın yüksekliği 2,75m’den az olmamalıdır. Ancak bu kural, zeminin zemin kapanını barındıran kısım için geçerli olmayabilir.

Standart mutfağa göre, yükseklik, gerekli alan üzerinde herhangi bir noktada en az 2,1 m net yükseklik ile, gerekli zemin alanının en az %75’inin üzerinde en az 2,3 m olmalıdır.

Çıkıntının minimum yüksekliği 2,2 m olmalıdır. Koridorlar minimum 2,1 m yüksekliğe sahip olmalıdır. Yaşanabilir bir odanın içindeki bir çıkıntının, inşa edildiği bölge katının toplam taban alanının %25’inden fazlasını kaplamaması beklenir. Çıkıntının odanın havalandırmasını engellememesi de muhtemeldir.

Binanın toplam genişlik ölçümünün 4,3 m’den az olduğu yerler dışında koridorların da minimum 860 mm olması bekleniyor. Binanın genişliğinin 4,3m’den az olması durumunda, Holloway’in genişliğini 710mm’ye düşürmeniz gerekir.

Asma kat varsa, salon için kullanılan bu katın minimum boyutu 9,5m2’den az olmamalıdır.

Yemek odası, minimum yükseklik gereksinimi olan standart büyüklükteki odalardan biridir. Minimum 2,4 m genişliğinde bir taban alanına sahip olmalıdır. Bölgesel kurallara göre, bir yemek odası, özellikle bina içindeki diğer bazı odalarla birleştirildiğinde en az 3.25 m2 taban alanına sahip olmalıdır. Ayrıca minimum 7.0 m2 olmalıdır. diğer odalarla birleştirilmediğinde alan.

Yemek odasının minimum yüksekliği 3,2 m olmalıdır. Yemek odalarının boyutları önemli ölçüde değişse de, ölçülerin hesaplanmasında mobilyaların yerleştirilmesi önemlidir. Ayrıca doğal havalandırmanın sağlanması da gereklidir.

Birincil yatak odaları ayrıca standart ölçüm yönergelerine uymalıdır. Birincil yatak odası en az 9,8 m2 taban alanına sahip olmalı ve yükseklik için minimum boyut 2,7 m olmalıdır. Ayrıca doğal havalandırma sağlamalısınız. İkinci yatak odasının taban alanı en az 7m2, yüksekliği ise en az 2 metre olmalıdır.

İkincil bir mutfak, toplam taban alanında en az 5.5m2 ölçmelidir. Bazı eyaletler veya bölgesel mevzuatlar, mutfak zemini için minimum 4,2 m2 alan uygulanmasını önermektedir. Mutfağın genişliği de en az 1.8m olmalı ve herhangi bir yerinden ölçülmelidir. Alanda ayrı bir kiler olması gerekiyorsa bu 4,5m2’den az olmamalıdır.

Yeterli hava akışı sağlamak için depolar ve mutfaklar için bir egzoz fanı ile mekanik havalandırma şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca mutfaktaki ve boğaz odasındaki tüm aletleri birbirine karışmadan açabildiğinizden emin olmalısınız.

İkincil banyolar ve klozetler de minimum standart ölçülere uymalıdır. Minimum ölçüm 1.5mx 1.2mx 1.8m2’den az olmamalıdır. Bir klozet ile birleştirilirse, taban alanı ölçümü 2,8 m2’den az olmamalıdır. Klozet için minimum taban alanı minimum 1,1 m2 olmalıdır.

Kat Yükseklikleri Ayarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zeminden zemine yüksekliğinizi mümkün olduğunca dar yapmak önemlidir çünkü bu yükseklikler dış duvar maliyetlerinizi düşük tutacaktır.

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, binanızın sahip olacağı boşluklara göre tavan yüksekliğinize karar vermektir. Yukarıda önerilenlerden daha yüksek tavan yükseklikleri gerektiren alanlarınız varsa, gerçekten de çözebilirsiniz.

Genel yapısal düzeni de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Açıklıklarınız yaklaşık 30 fit ise, örneğin, yapısal sistemin derinliğini yerleştirmek için 2-6” kullanmak isteyebilirsiniz. Açıklık ne kadar uzun olursa, bina o kadar fazla derinlik gerektirir. Ayak başına bir inç oranı kullanmayı düşünürseniz en iyisi olur.

Yapı mühendisleri, kanal boşlukları için 2 fit ve 0 inç izin vermenizi tavsiye eder. Tipik olarak, bu yeterli olacaktır, ancak bir çatı ünitesi daha büyük bir binaya girdiğinde derinliği azaltmak için ana kanalları genişletebilirsiniz. Çatı ünitelerinizi kurmak için bir yer seçerken bu sorun ortaya çıkabilir.

Ayrıca, beton blok artışı ile zeminden zemine yüksekliğinizi 8 ”katında ayarlamaya çalışmalısınız. Bu talimatı almaktan memnun olacaksınız çünkü bazen yapınızın asansör boşluğu, çıkış merdivenleri, yıkılan duvarlar ve binanızdaki güvenlik duvarları için bazı blokların olmaması zor olabilir. Kapı kafalarınızı çalıştırmanın bazı zorlukları da beraberinde getirebileceğini unutmamalısınız. Çoğu durumda, standart zeminden zemine yükseklik ölçülerinden ödün vermemek zor olabilir.

Uzmanlar, zeminden zemine yükseklik ölçümlerine minimumdan başlamanızı ve ihtiyaçlarınız arttıkça küçük kademeli eklemeler yapmanızı önermektedir. Sonunda, zeminlere yapılan yapısal eklemelerin, zeminden zemine ölçümlerin yüksekliğini kısa sürede önemli ölçüde azaltabileceğini keşfedeceksiniz.

Çözüm

Bir konut veya ticari bina içindeki tüm bölmelerde veya odalarda maksimum rahatlık sağlamak için inşaat müteahhitleri için standart zeminden zemine yükseklikler önerilir. Konut ve ticari binaların yapısal bileşiminde keskin farklılıklar olduğunu not etmek önemlidir, bu nedenle konut yapıları için ölçüm kurallarını ticari binalarla değiştirmekten kaçınmalısınız. Dünyanın çoğu şehrinde ve bölgesinde, bina inşaatı için zeminden zemine yükseklik boyutlarına ve diğer güvenlik kurallarına uymayan yapı mühendislerine veya inşaatçılara genellikle vergiler veya para cezaları uygulanır. Cezalardan kaçınmak için kat ve yükseklik boyutlarıyla ilgili bina kodları hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir