Stok Çiçeklerin Büyümesi ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Stok çiçek (Matthiola incana), aynı zamanda gilly çiçek veya ağarmış stok olarak da bilinir, bir kulübeye veya gayri resmi bahçeye renk sıçramaları ve tatlı ve baharatlı bir koku getiren dayanıklı bir iki yıllık bitkidir. Fırfırlı taç yaprakları ve yumuşak dar yeşil-gri yaprakları oluşturan çiçek kümeleriyle, aynı zamanda uzun ömürlü bir kesme çiçek yapar. Tür, güney Avrupa’ya özgüdür ve mor çiçeklere sahiptir, ancak birçok tek ve çift çiçekli çeşit, beyaz ve sarıdan pembenin her tonuna, kırmızı ve mora kadar bir dizi renkte geliştirilmiştir. Stok çiçek, tozlaşan böcekleri bahçeye çeker.

Stok çiçek iki yıllıktır, yani iki yıllık bir yaşam döngüsüne sahiptir. Yaz ekilen bitki ilk yılda kök, gövde ve yaprak geliştirir ve kış boyunca hayatta kalır. İkinci yılda çiçek açar ve ölmeden önce tohum verir. Stok çiçek dayanıklıdır, en sert don hariç her şeyi tolere eder.

Stok çiçekler nasıl yetiştirilir

Stok çiçeği tohumdan büyütün ve resmi olmayan bir çiçek sınırında tam güneşte bitki yetiştirin. Daha fazla çiçek dikeni olan daha yoğun bir bitki için, ilkbaharda büyüyen ucu sıkıştırın. Yaz boyunca çıkmaz ve çiçek teşhiri bittiğinde, bitkiyi kazın ve kompost yığınınıza ekleyin.


stok çiçekler nerede yetiştirilir

Kısmi gölgenin – yalnızca sabah güneşi ile – daha uygun koşullar sağlayabileceği aşırı sıcak yazlar yaşamadığınız sürece tam güneşte stok veya şebboy yetiştirin. Nemli, iyi drene edilmiş toprakta korunaklı bir yerde iyi performans gösterir ve bir kap veya çiçek sınırı için uygundur. Daha uzun çeşitleri (60 cm’ye kadar) bir sınırın ortasına, daha kısa olanları öne doğru dikin. Tatlı ve karanfili andıran kokularının tadını çıkarabilmeniz için onları oturma alanlarının yakınında büyütün. Lahana ailesinin geri kalanı gibi stok çiçek de asitli toprakta gelişmez.


stok çiçekler nasıl ekilir

Stok çiçek fidesi. Getty Resimleri

Stok çiçeklerin tohumdan yetiştirilmesi kolaydır. Yazın başlarında, stok tohumları bir tepsiye ekin, bunları ekim kompostunun yüzeyine ince bir şekilde serpiştirin ve üzerini vermikülit serpiştirin (ışık çimlenmeye yardımcı olur). Şeffaf bir örtü ile örtün ve yaklaşık on gün sonra çimlenene kadar sıcaklığı 18-20 Cº’de tutun. Fidelerin iki gerçek yaprağı olduğunda, onları saksılara dikin ve büyütün. Sonbaharın başlarında, 8-10 cm boyuna geldiklerinde, gelecek yıl çiçek açmalarını istediğiniz yere dikin.

Buna benzer daha fazla

Alternatif olarak, yaz başında stok tohumları doğrudan çiçek tarhına ekin, üzerlerinden hafifçe tırmıklayın ve gül ekli bir sulama kabı kullanarak sulayarak toprağa yerleştirin. Fidelerin birkaç yaprağı olduğunda, onları 25 cm aralıklarla inceltin. Kışı bahçede geçirirler ve ertesi yaz çiçek açarlar.

Eylül ayında, toprak hala sıcakken, tohumla yetiştirilen stok çiçeklerinizi (veya fidanlıktaki bitkileri) dikin. İlk donlara kadar kök ve yaprak geliştirmeye devam edecekler ve ardından bir sonraki baharda ve yaza kadar çiçek açacaklar.

Kışları çok sert geçen bölgelerde, bitkileri iyi havalandırılan soğuk bir çerçeve, sera veya ısıtmasız limonlukta koruyun ve ilkbaharda dikin.

Kök topunun iki katı büyüklüğünde bir çukur kazmak için bir mala kullanın, bitkiyi yavaşça yerleştirin ve deliği toprakla doldurun, en alttaki yapraklar toprak yüzeyiyle aynı hizada olacak şekilde parmaklarınızla sıkın. Bitkilerinizi en az 25 cm aralıklarla yerleştirin. Yavaşça su verin.


Stok çiçeklerin bakımı nasıl yapılır?

Stok çiçekler.  Getty Resimleri

Stok çiçekler. Getty Resimleri

İkinci yılda, ilkbaharda, dallanmayı teşvik etmek için bitkilerin büyüyen uçlarını sıkıştırın, bu da daha yoğun yapraklar ve daha fazla çiçek başaklarıyla sonuçlanır. Kuru koşullarda, özellikle fide aşamasında, bitkilerin yapraklarını değil, toprağını sulamaya özen göstererek düzenli olarak sulayın. Çiçek açtıktan sonra stok çiçeği kesin ve sezonun sonunda bitkileri çekin veya kazın ve kompost yığınınıza ekleyin.


Stok çiçekler nasıl çoğaltılır

Harcanan tüm çiçek saplarını kesmek yerine, tohum üretmek için bir veya iki tane bırakın. Gövde boyunca uzun dar tohum kapsülleri oluşturacaklar. Olgunlaştıklarında (yeşilden kahverengiye dönerler) kapsülleri toplayın ve kurumaları için iç mekanlarda sıcak bir yere koyun. Ayrıldıklarında, tohumları toplayın ve etiketli bir zarfta saklayın. Bir uyarı: çapraz tozlaşma nedeniyle ana bitki ile aynı renk veya biçimde çiçekler üretemeyebilirler.


Zararlılar ve hastalıklar

Stok çiçeğin yumuşak kadifemsi yaprakları küflenmeye karşı hassastır, bu nedenle fidelerin iyi aralıklarla yerleştirildiğinden ve iyi havalandırıldığından emin olun. Her bitkiye sınırda yeterince boşluk bıraktığınızdan emin olun ve sulama sırasında yaprakların ıslanmasını önleyin.


Stok çiçek satın alma konusunda tavsiyeler

  • Brompton stoku olarak da bilinen stok çiçeğin bilimsel adı Matthiola incana. Bazen gece kokulu stokla karıştırılır, Matthiola Longipetalayakın akraba
  • Çiçeklenme konumlarında hemen dikmek veya soğuk bir çerçeve içinde kışı geçirmek üzere saksıya dikmek için erken sonbaharda fişli bitkiler satın alın.

İnternette stok çiçek nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir