Takas Edilemez Jetonların NFT ‘nin Özellikleri Nelerdir?

NFT’leri bu kadar arzulanan yapan şu üç özelliğe bir göz atalım – benzersizlik, nadirlik ve bölünmezlik.

benzersizlik

Benzersizliğin önemini daha önce tartışmıştık. NFT’ler, varlığı tanımlayan ve onu diğer varlıklardan ayıran meta veriler sağlayarak bir varlığı benzersiz bir şekilde tanımlamanıza olanak tanır.

Örneğin, Decentraland gibi bir proje sanal arazi parçaları satıyor. Her bir arazi parçasını benzersiz bir şekilde tanımlamak için, meta veriler sanal koordinatlardan ve arazinin çimlerle kaplı yüzdesi veya hangi binalara sahip olduğu gibi arazi özelliklerinden oluşur.

Nadirlik

Kıtlık olarak da adlandırılan nadirlik, NFT’leri popüler yapan bir unsurdur. Geleneksel bir ERC20 ile belirteç geliştiricileri belirteç sınırlarını özgürce tanımlayabilir. Diyelim ki 1.000.000 jeton arzı istiyorsunuz? Evet, bu mümkün. Daha fazla jeton ister misiniz? Akıllı sözleşmenizdeki toplam arzı artırmanız yeterlidir (farklı algoritmalar bu olasılığa farklı kurallar koyar veya tamamen yasaklar).

NFT’ler ile sonsuz sayıda yeni varlık yaratmak mümkün değildir. Rarity, her bir varlığı blok zincirinde yalnızca bir kez tanımlayabilmenizi sağlar, bu da NFT’leri koleksiyoncular arasında çok arzu edilir kılar.

Bir başkası aynı varlığı ikinci kez kaydedemez, bu da varlıkları nadir hale getirir. Başka bir deyişle, insanlar onlara para harcamak istediği sürece, nadirlik NFT’lere değer verir. Decentraland örneğine geri dönersek, bir oyunda gerçekten bir toprak parçasına sahip olabilir ve onu gerçek bir toprak parçası gibi takas edebilirsiniz.

bölünmezlik

Son olarak, NFT’leri bölemezsiniz. Örneğin, bir tam bitcoin’e sahip olabilirsiniz. Ancak, tam bir bitcoin satın almak için yeterli paranız yoksa, bir bitcoini daha küçük değerlere bölebilir ve 1/10 bitcoin satın alabilirsiniz. Bitcoin’in belirli birimleri satoshi olarak bilinir .

Bu örneği genişletmek için, kullanıcıların bir tren biletinin %10’unu satın almalarına izin vermek istemiyorsunuz. Başka bir deyişle, Bitcoin’in değiştirilemez özellikleri olsaydı, yalnızca tam bir bitcoin satın alabilirdiniz.

Fungible Olmayan Jetonlar nasıl çalışır?

Daha önce bahsedildiği gibi Ethereum , geliştiricilerin benzersiz varlıkları tanımlamasına izin veren ERC-721 standardını tanıttı. 24 Ocak 2018’de sonuçlandırıldı ve Ethereum sözleşmelerinin buna uyması için işlevleri tanımlar. Ancak, gerçek sihir burada gerçekleştiği için ERC721 meta veri sözleşmesi bizim için çok daha ilginç.

Tanımlamak istediğimiz NFT için hem isim hem de sembol sağlayabiliriz. Ayrıca, NFT’nin benzersiz özelliklerini tanımlayan bir JSON dosyasına işaret eden bir URI sağlamamız gerekir . JSON dosyası, NFT’yi daha fazla tanımlamak için ad, açıklama ve resim URL’si gibi özellikleri takip ettiğimiz başka bir veri gösterimi biçimidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir