Tartışma Açılış İfadelerinin Örnekleri Nelerdir? Katil Tartışma Açılış Açıklamaları

Bir tartışma hazırlamak basittir. Tartışma, belirli bir konunun yapılandırılmış bir şekilde tutulmasıdır. Konuşmacılar, konuyu öneren veya karşı çıkan fikirlerini sunma şansına sahiptir. Ancak, bir tartışma açılış bildirisi hazırlamak zorlu bir iştir.

Bir açılış konuşması, bir tartışmanın çok önemli bir parçasıdır. İzleyiciye ilk izlenimi verir ve onları tartışmada eninde sonunda sunulacak kanıt parçalarına hazırlar.

Münazaralara yeni başlıyorsanız, nasıl bir açılış konuşması yazacağınızı bilmediğiniz için kendinize bu kadar yüklenmeyin. Buradaki makale, tartışma açılış konuşmalarında nasıl bir yıldız olunacağı konusunda size rehberlik edecektir.

Açılış İfadelerinin Unsurları

Bir dava veya okul münazarası olsun, bir münazaranın aşağıdaki temel unsurları içermesi gerekir.

Tema Kılıfı

Açılış konuşması, sunulan herhangi bir kanıt için bir çerçeve görevi gören bir tema içermelidir. Tema, konu kanıtlarıyla mükemmel bir şekilde hizalanmalı ve tartışma yönünüzü desteklemelidir.

Çoğu zaman, yedeklenmiş argümanlar olmadan tema ifadesi zor olabilir. Açılış ifadelerinde argümanlara izin verilmez.

Açılış konuşması tartışmasız kaldığı sürece, tartışma kuralları size izin verebilir; bir açılış konuşmasının başında ve sonunda vakanın temasını belirtmek.

Bir açılış cümlesi geliştirmenin en önemli yolu, tek bir özet cümle kullanmaktır. Bunu yaparken avukat olmayan bir ton kullanın.

Burada gerçekte ne oldu sorusuna yanıt vererek vakanın özünü etkili bir şekilde sunun.

Sahneyi sunun

Vakanın temasını tanıttıktan sonra sıra sahneyi sunmaya geliyor. Daha önce sunduğunuz çerçeveniz üzerinde çalışın.

Sahneyi bir hikayede gösterebilir ve insanları ve belgeleri vaka temasıyla doğal olarak uyumlu oldukları şekilde sunabilirsiniz. İzleyicilerin dikkatini çekin ve tartışma ilerledikçe merakla beklemelerini sağlayın.

Argüman yok

Münazara dinleyicileri, tüm deliller ortaya konuncaya kadar fikir üretemez. Yukarıda belirtildiği gibi, açılış konuşmaları sırasında argümanlar getirmek uygun değildir.

Bir münazara katılımcısı, davasını tartışmadan nasıl sunabilir? Açılış açıklamanızın, ortaya konan kanıtların kanıtladığını doğru bir şekilde sunmasını sağlayarak bunu yönetebilirsiniz.

Bir açılış konuşmasında görüşlerinizi belirtmemeniz veya karşı tarafa saldırı göndermemeniz yardımcı olacaktır.

Tartışmadan başarılı olmak için ihtiyacınız olan tek şey kanıtlarınızı ve gerçekleri uygun şekilde bir araya getirmektir.

Bu testi geçmek için kendinize şu soruyu sorun; Sunulan kanıtı etkili bir şekilde mi tanımlıyorsunuz yoksa daha doğrusu ondan bir sonuç mu çıkarıyorsunuz?

Açıklama, açılış ifadesinin bir parçası olmalıdır. Sonuç, kapanış argümanına aittir.

İkna

Tartışma açılış konuşmalarında argümanlara izin verilmemesine rağmen, yine de ikna edici olmanız gerekir. Tartışma bölümünüzü büyüleyici kılmak için, kanıt sonuçlarınızı hedef kitlenize açıklayın.

Gerçekler davayı kesin olarak savunacaktır. Olgularınıza ve kanıtlarınıza tam olarak uyduğunuzda, tartışmalara gerek kalmayacak.

Tüm gerçeklerle ilgilenin

Açılış konuşmanızda “kötü” gerçek bilgileri ifşa etmek önemli mi? Zararlı bilgileri bile karşı taraf sizin için yapmadan önce ele almak oldukça akıllıca olacaktır.

Hem kötü hem de iyi bilgileri sunarak, izleyicilerden daha fazla kredi kazanabilirsiniz.

Alternatif olarak bekleyip tartışma faaliyetlerinin nasıl ilerleyeceğini görebilirsiniz. Çoğu zaman dinleyiciler, tartışma kanıtlarınız hakkında olumsuz bir görüş beklemezler.

Orta yol ile birlikte gidebilir ve zarar verici bilgileri tartışarak birkaç dakika geçirebilirsiniz. Ya da önce olumlu kanıtları gözden geçirebilir ve ardından zararlı gerçekleri ele alabilirsiniz. Tartışma konusuna daha az önem verdiklerini vurgulamaya çalışın.

Abartı

Tartışma açılış ifadesi basit olmalıdır. Çalı hakkında dövmekten kaçının. Yine de, bazı tartışma durumlarında abartıdan yararlanırsanız daha iyi olur.

Örneğin, diğer tarafın savunmalarına hevesli olabilirsiniz. Uygun kanıtı olmayan abartılı gerçeklerin kullanımı olabilir.

Hareket

Tartışma alanında hareket ederseniz açılış konuşmanız oldukça etkili olabilir. Belirlenen kurallara uygun bölümler için geçerlidir. Yeni bir farklı nokta atarken hareketleri kullanabilirsiniz.

İzleyicilerden daha fazla dikkat çekecek ve onları tartışma durumunuzda sağlam tutacaktır. Kritik noktalar için, daha güçlü vurgu için izleyiciye daha yakın olabilirsiniz.

Ancak hareketleri aşırıya kaçmayın. Seyircinin hareketlerinizi tartışma noktalarınızdan daha fazla kavramasına izin vermeyin. Etkili bir şekilde hareket edin. Seyircinin alanını işgal ettiğinizde bir tehdit gibi davranacaksınız.

Açılış Açıklamaları Yazmak İçin İpuçları

Artık elimizin içi gibi tartışma açılış ifadelerinin önemli unsurlarını bildiğimize göre, açılış konuşmaları yazmaya ilişkin birkaç ipucuna geçelim.

Giriş açıklamalarınızı not edin

Açılış konuşmanızda agresif olmanız gerekir. Açılış konuşmanızın ilk dakikalarında dinleyiciler daha uyanıktır. İyi bir izlenim yaratın ve onların dikkatini çekin.

Puanlarınızın bir özetine ilişkin açıklamalar yapabilir ve temanızı ilan edebilirsiniz.

Aktörlerinizden ve yerinizden bahsedin

Bu bölümde eşyalarınızı tanıtmak isteyebilirsiniz; belgeler veya tanıklar. Kanıtların gerçek olmasına yardımcı olur. İzleyici muhtemelen hikayenize katılabilir ve inanabilir.

Anlaşmazlıklarınızı tanımlayın ve tanımlayın

Tartışma noktalarınızı dinleyicilere tanımlamanız faydalı olacaktır. Şikayetin içeriğini ve tepkilerini basit bir dille özetleyebilirsiniz. Karşı tarafa saldırmadan çatışmanın genel bir yönünü tasvir edin.

Bir hikaye anlatmak

Hikaye bölümü, açılış konuşmanızın gövdesidir. Hikayeyi anlatırken basit kelimeleri ve cümleleri toplayın. Çoğu zaman, seyirci bu bölümden gerçekleri alır.

Ayrıca, hikayelerin izleyicinin zihnine sadık kalması için ikna edici olması gerekir. Ortaya konan kanıtlarla mantıklı olmalılar. Ve izleyicinin tartışmanın ilerleyişini tahmin etmesini sağlayın.

Zayıf yönlerinizi belirtin

Başlangıçta zayıf yönlerinizi tartışmak dürüst görünmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, rakibiniz bunu gündeme getirdiğinde olumlu bir tavır sergilemeye çalışın.

Bölümü kısa tutun. Yalnızca destekleyici kanıtlarınızı ve gerçeklerinizi sergilerken araya girebilecek zayıflıkları ekleyin.

Açılış konuşmanızı sonlandırın

Açılış konuşmanızı, temanızı özetleyerek ve izleyicilerden belirli bir karar vermelerini isteyerek sonlandırabilirsiniz.

Açılış konuşmanızı kendinden emin bir duruşla bitirin. İzleyicilerin konuyla ilgili tavrınızı ve oynayacakları diğer rolleri bildiğinden emin olun.

Tartışma İçin Standart Kurallar

Bir tartışma yürütürken uymanız gereken standart kurallar vardır. Organizatör veya katılımcı olmanız fark etmeksizin, bunlara kesinlikle uymanız gerekir.

Bu yasaları ihlal etmeniz durumunda diskalifiye olabilirsiniz. Bu nedenle, cezalardan kaçınmak için tartışma kurallarını net bir şekilde kavramak en iyisi olacaktır.

İşte kurallar;

Tartışma sırasında birbirinize adil davranın ve konuşun. Etik olmayan bir dil kullanmanıza izin verilmez. Tüm saldırıları karşı tarafın argümanlarına saklayabilirsiniz.

Tipik olarak, siyasi veya yasal bir tartışma, katılımcılarına görüşlerini sunmaları için belirli bir süre verir. Fikirlerinizi buna göre planlamanız ve bu kısıtlı zaman çizelgesinde ortaya koymanız gerekir. Çoğu açılış konuşması seyircinin önünde yaklaşık on ila yirmi dakika sürer.

Ayrılan zamanın ideal önemi, sunumları sırasında tartışma katılımcıları arasında adalet yaratmaktır. Bu nedenle, puanlarınızı teslim ederken açık sözlü olmanız ve zamanınızdan yararlanmanız gerekir.

Aksi takdirde süre dolduğunda konuşmanız eksik kalabilir. Bir tartışma katılımcısının konuşması sırasında bir başkasının sözünü kesmesi ihlaldir. Her insanın görüşlerini sunmak için zamanı vardır.

Tartışmalar değişir. Bazıları evraklarını zamanında teslim etmelerini isteyebilir. Bu durum sizin için geçerliyse, etkileyici incelemeler için makalenizi erken bitirin.

Kısa Bir Açılış Açıklaması Örneği

Aşağıda, tartışmanız için bir açılış konuşmasının anahat örneği verilmiştir.

Bu örnek için tartışma için hareket ifadesi, teknoloji geleceğimize zarar veriyor.

Açılış ifadeniz şöyle olabilir:

Sayın Başkan, bugünkü hareketimiz, teknolojinin geleceğimize zarar vermesidir. Bu fırsatı, önergeye karşı görüşlerimi sunmak için kullanıyorum.

Hepimizin bildiği gibi, her şey için her zaman bir denge durumu vardır. Teknoloji de yararları ve zararları ile birlikte gelir. Dinamik yapısı ile sağlık sistemlerinin yanında eğitimimize de iyileştirmeler getirmiştir.

Tüm bu engin faydalarıyla birlikte teknoloji geleceğimize nasıl zarar verebilir? İkna edici bir dil ve kendinden emin bir ton kullanmayı unutmayın. Ayrıca, ilgili alıntılarla görüşlerinizi yedekleyebilirsiniz.

Çözüm

Yukarıda sunulan bilgilerin, önümüzdeki tartışmalar için açılış açıklamalarınızı hazırlamanıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Yukarıdaki ipuçlarını akılda tutmak en iyisidir. Puanlarınızı ve kanıtlarınızı ayrılan süre içinde etkili bir şekilde düzenlerseniz, tartışmayı kazanmanıza hiçbir şey engel olamaz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir