Teasel Nasıl Yetiştirilir | BBC Bahçıvanlar Dünya Dergisi

Vahşi teasel (Dipsacus fullonum), yaşam döngüsünü tamamlamadan önce sadece iki büyüme mevsimi içinde etkileyici bir şekilde heykelsi uzun bir bitkiye dönüşen, çarpıcı bir mimariye sahip iki yılda bir kır çiçeğidir. Teasel, ilk yılında bir yaprak rozeti oluşturmak için tohumdan büyür, ardından ikinci yılda 2 metreye kadar uzayan çiçekli saplar üretir. Ayırt edici konik dikenli çiçek başları, aynı zamanda karıncalanmalarla kaplı uzun, açık, dallanan gövdelerin uçlarında taşınan, yaz ortasında küçük mor çiçeklerle kaplıdır. Bu dikenliliğe rağmen teasel, devedikeni ile ilgili değildir.

Teasel ismi, bir defalık kumaş üretiminde kullanılmasından gelmektedir. Kültüre alınmış bir teasel alt türü, Dipsacus sativus kumaş havını ‘azarlamak’ için kullanılan minik kancalar şeklinde kıl uçlarına sahiptir. Teasel bitkisi, yerini çelik makinelere bırakmadan önce bir zamanlar bu amaç için yaygın olarak yetiştiriliyordu.

Çiçek açtıktan sonra, teasel başları yapılarını kış boyunca korumak için kahverengiye döner ve kurur. Sisli sabahlarda buzla gümüşlendiğinde veya örümcek ağlarıyla gerildiğinde güzel görünürler. Teasel bitkisi yaban hayatı arasında son derece popülerdir: çiçekler arılar, kelebekler ve diğer böcekler için bir mıknatıstır, daha sonra küçük tohum yığınları, tohum yiyen kuşlar, özellikle saka kuşları tarafından sevilir. Yapraklar ve bitki yapısı, yağmur suyunu birkaç güne kadar huni haline getirmek ve tutmak ve vahşi yaşam için yararlı bir mikro su kaynağı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Teasel, Noel çelenkleri ve çocukların el işleri de dahil olmak üzere kurutulmuş çiçek aranjmanlarında popülerdir.

Yabani teasel, İngiltere genelinde yol kenarları, atık topraklar ve nehir kenarları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak yetişir. Kuzey Amerika’da istilacı bir bitki olarak kabul edilir, ancak yerli olduğu Birleşik Krallık’ta kabul edilmez. Bununla birlikte, kolayca kendi kendine tohum yapar, ancak gençken kazması kolaydır. Teasel herhangi bir toksik etkisi bildirilmemesine rağmen yenilebilir bir bitki olarak kullanılmamaktadır.

Başka bir tür de küçük teasel (Dipsacus pilozus). Adından da anlaşılacağı gibi, bu daha az heykelsi, 1,5 m yüksekliğe kadar büyüyen ve yuvarlak başlı. Tohum bulmak zor olsa da yaban hayatı için de mükemmeldir.

teasel nasıl yetiştirilir

Büyük bitkilerin gelişmesi için bolca alana sahip gayri resmi bir alanda teasel yetiştirin. İlkbahar veya sonbaharda tohum ekin veya yazın küçükken ekin. Saha uygunsa kendi kendine tohumlamaya izin verin, ardından kış sonunda ölü gövdeleri çıkarın.


teasel nerede yetiştirilir

Karda teasel tohum başları

Teasel, nemli ve ağır topraklar da dahil olmak üzere güneşte veya kısmi gölgede bir dizi alan ve toprakta gelişen, sağlam büyüyen bir bitkidir. Gayri resmi bir sınırın arkasında, vahşi bir bahçede, bir göletin kenarında veya bir çayırda büyüyün, çünkü teasel, tussocky çimeniyle rekabet edecek kadar sağlam olan birkaç kır çiçeğinden biridir.


teselya nasıl ekilir

Teasel, tohum olarak satın alınabilir, kolayca çimlenir ve en iyi şekilde büyümesini istediğiniz yere ekilir. Bununla birlikte, daha sonra dikmek için saksılara veya tohum tepsilerine koyabilirsiniz, sadece teaselin hızla derin kökler geliştirdiğini unutmayın, bu nedenle bitkiler gençken son büyüme konumlarına gitmelidir, aksi takdirde kökler kısıtlanır ve büyüme bodurlaşır. İşlenecek kadar büyüyünce 45-60 cm aralıklarla dikin ve yerleşene kadar sulayın.

Buna benzer daha fazla

Teasel tıkaç bitkileri satın alınabilir, köklerin iyi gelişmesi için zamana sahip olmasını sağlamak için onları yakında dikin.


teasel bakımı nasıl yapılır

Teasel dikimden sonra sulama dışında bakıma ihtiyaç duymaz. Genç bitkilerin incelmesi ve çıkarılması kolay olmasına rağmen, Teasel genellikle serbestçe kendi kendine tohum verir.

teasel nasıl budanır

Teasel’i budamaya gerek yoktur, ancak dilerseniz gövdeleri bir düğüme geri keserek bitkinin toplam yüksekliğini azaltabilirsiniz. Teasel sapları genellikle kış boyunca durur, kuşlara yiyecek ve böceklere barınak sağlar. Kışın sonunda, yaşam alanı veya kompost sağlamaya devam etmek için sapları toplayın ve bir kütük yığınına veya ‘ölü çit’ ekleyin.


teasel nasıl yayılır

Teasel tohumu toplamak

Teasel tohumu toplamak

İlkbahar veya sonbaharda teasel tohumu ekin. Tohum kolayca çimlenir ve teasel yetiştirmenin en kolay yolu, tohumu doğrudan büyüyeceği yere ekmektir. Alternatif olarak, nemli tohum kompostunun modüler hücre tepsilerine, aşırı hava koşullarından korunan bir yere ekin, idareli ekin ve hücre başına bir fide bırakacak şekilde inceltin. Teasel bitkisi iki yılda bir olduğu için ikinci yıla kadar çiçek açmaz. Ardışık yıllarda çiçek sahibi olmak için, ardı ardına iki yıl boyunca teasels ekin.

Teasel’den kolayca tohum toplayabilir ve sonbaharda ekmek için saklayabilir veya sadece kendi tohumunu bırakabilirsiniz.


Zararlılar ve hastalıklar

Teasel, zararlılardan ve hastalıklardan rahatsız değildir. Yaprak bitlerini çeker, ancak bunlar da uğur böcekleri ve kuşlar gibi doğal yırtıcıları çeker.


Teasel satın alma tavsiyesi

  • Teasel harika bir vahşi yaşam bitkisidir ancak kuvvetlidir ve kendi kendine kolayca tohumlanır – küçük bir bahçede yetiştirmeden önce dikkatlice düşünün.
  • Teasel tohumları bir dizi tohum tedarikçisinden temin edilebilir.
  • Tohum ve genç bitkiler bazen yerel çiçek ve bitkilerde uzmanlaşmış fidanlıklardan temin edilebilir.

tesel nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir