Teknik ve Teknolojik Becerilerin Farkları ve Örnekleri Nelerdir?

İş arayanlar için iş bulmanıza yardımcı olacak ek beceriler hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz. Teknik ve teknolojik beceriler bu becerilerin en önemlileridir.

Bu roller endüstriler ve insanlar arasında değişecektir. Çalışma alanınıza uygun bir beceri kazanabilirsiniz. Tüm beceriler, farklı alanlara hizmet edecekleri için eşit derecede önemlidir.

Beceriler neredeyse benzerdir ve genellikle birbirinin yerine kullanılır. Peki hangi beceriler daha önemli? Teknik ve teknolojik beceriler arasında bir fark var mı?

Her bir beceri grubuna bakalım ve farkı anlayalım;

Teknik, belirli bir konuda uzmanlaşmış veya karmaşık bilgidir. Bir şeyi işlemesi için bir araya getirmenin doğru sürecidir. Teknolojik, bilimsel ilkelerin uygulanmasından doğan sosyal veya ekonomik yetenekleri ifade eder. Bir makine, cihaz veya sistem aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Teknik ve Teknolojik Becerilerin Farkları ve Örnekleri Nelerdir?

Teknolojik beceriler

Teknolojik beceriler, bilgisayar ve teknolojinin kullanımı nedeniyle geliştirilen becerilerdir. Teknolojideki sayısız gelişmelerle birlikte, bu beceriler büyük önem taşımaktadır.

Bu tür becerilere sahip olmak, iş aramada size bir avantaj bile sağlayacaktır. En önemli ve yaygın olarak aranan teknolojik becerilerden bazıları şunlardır;

1. Sosyal medyaya hakimiyet

Çoğu modern işletme, önemli ölçüde sosyal medya platformlarına güveniyor. Bu platformları ürünlerinin reklamını yapmak, müşteri kazanmak ve gelir elde etmek için kullanırlar.

Dijital cihazları olan çoğu insan sosyal medyayı kullanıyor. Facebook, Instagram, Twitter ve Telegram gibi platformların milyarlarca kullanıcısı var. Bu nedenle sosyal medyayı iş hayatında kullanmak kolay, ucuz ve pratiktir.

Facebook’ta bir reklam günde 10 milyon potansiyel müşteriye ulaşabilir. Aynı reklamı bir ilan panosunda yayınlarsanız, günde belki 1000 potansiyel müşteriye ulaşabilir.

Bu nedenle bir şirket, sosyal medya konusunda kendilerine yardımcı olabilecek bir çalışan arayacaktır. Sosyal medya becerilerine sahip olmak sizi daha uygun bir aday yapacaktır.

Sosyal medya becerilerini kazanmak kolaydır. Size rehberlik etmesi için YouTube’daki eğitimlere erişebilirsiniz. Hatta bir ders alabilir ve sosyal medya platformlarını kapsamlı bir şekilde nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

2. Bilgisayar yazılımı kullanımı

Bugün internette milyonlarca bilgisayar yazılımı mevcuttur. Hepsi belirli görevleri veya bir dizi işlevi yerine getirmek için tasarlandı.

Microsoft Office paketi, adobe ve çeşitli tarayıcılar gibi bazı yazılımlar ofiste yaygın olarak kullanılmaktadır. İş ararken, bazı çalışanlar nitelik olarak bu becerilere sahiptir.

Zorunlu olmasa bile, onlara sahip olmak iyidir. İş yerinde hızınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaklar. Çok daha kolay bir şekilde veri depolayabilecek ve sunum yapabileceksiniz.

Web tasarımı, grafik tasarım, kodlama gibi bağımsız olarak öğrenebileceğiniz beceriler vardır. Bunlar gelir elde etmenize yardımcı olacak ve iş aramanız durumunda size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Bilgi Teknolojisi Biliminde Yüksek Lisans yapmaya kadar gidebilir ve daha da büyük bir maaş alabilirsiniz.

3. Sorun giderme ve kalite güvencesi

Bu, bir ürüne bakmak ve gerekli kaliteyi karşılayıp karşılamadığını görmek için test etmek anlamına gelir. Modern çağda, neredeyse her şey otomatikleştirilmiştir. Bu, birçok insanı işsiz bıraktı, ancak karşılığında yeni bir fırsat yarattı.

Tüm süreçlerin iyi takip edilip edilmediğini kontrol etmek için her zaman bir insana ihtiyaç olacaktır. Bir sorun olması durumunda, insanların sorunu bulmak için makinenin bileşenlerini kontrol etmesi gerekir.

Bir makine alanında derin bilgiye sahip olmak, sorunları gidermenize ve çözmenize olanak tanır. Bu, yazıcıların, bilgisayarların ve diğer cihazların bulunduğu bir ofiste paha biçilmez bir beceridir.

4. Mobil cihaz kullanımı

Dizüstü bilgisayarlardan, tabletlerden ve akıllı telefonlardan mobil cihazlarınızın tam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

İşinizle ilgili teknolojiden her zaman haberdar olmalısınız. Hızla değişen teknolojiler ile birlikte fırsatlardan yararlanmak için cihazlarınızı kullanmanız gerekiyor.

Kullanıcıların zamanının %69’undan fazlası telefonlarında geçiyor. Telefonunuzu anlamak, insanlara cihazları aracılığıyla nasıl ulaşacağınız konusunda size bir fikir verecektir.

Bu yüksek bakış açısı sizi daha üretken kılacak ve böylece size daha fazla iş fırsatı yaratacaktır.

Yukarıdaki tüm becerileri edindikten ve kendinizi yetkin hissettikten sonra pazara girin. Özgeçmişinizin tamamını yazın ve olası işvereniniz size bir iş verecektir.

Teknik beceriler

Teknik beceriler, ihtiyaç duyulan bilgiyi ve belirli bir görevi yerine getirme becerisini ifade eder. İşverenler, işe gelip hemen üretkenlik gösterebilecek kişileri ararlar.

Bu, doğru teknik becerilere sahip olmanın hızlı bir şekilde iş bulmanıza yardımcı olacağı anlamına gelir. Teknik beceriler zor becerilerdir. Onlara hakim olmak için bir çeşit eğitim almanız gerekecek.

Teknik beceriler, güveninizi artırmanıza, verimliliğinizi artırmanıza ve sizi işveren için daha değerli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Günümüz piyasasındaki en değerli teknik becerilerden bazıları;

1. Veri analizi ve İş zekası

Çoğu kuruluş ve ofis, her gün büyük miktarda veriyle uğraşmak zorundadır. Bu verilerin iyi analizi, manipülasyonu ve kullanımı şirketin kârını belirleyecektir.

İstatistikler, yönetime hazırlıkta yardımcı olacak proje giderlerine, karlarına ve zararlarına yardımcı olacaktır.

Tüm işverenler bu gerçeği anlıyor. Bu nedenle, veri analizi hakkında bilgi ile donatılmış çalışanları arayacaklar. Bu beceri, işle ilgili kuruluşlarda en önemli olacaktır.

Büyük miktarda karmaşık veriyi değerlendirmek ve doğru sonuçlar vermek zor bir iştir. Ama sonunda, şirketin en değerli varlıklarını ve onu aşağı çekenleri gösterecek.

Veri analizi, herhangi bir şirketin büyümesi için hayati önem taşır. Size daha iyi bir iş bulma şansı veren bir beceri olacaktır.

2. Bilgi güvenliği

Dijital dünyaya artan geçişle birlikte, güvenlik önemli bir unsur haline geldi. Siber suçlarda ve bilgi hırsızlığında artış var.

Çoğu şirket, sistemlerini ve bilgilerini bilgisayar korsanlarından korumaya yardımcı olabilecek çalışanlar arar.

Kötü niyetli saldırıları önlemek için yeterince yetkin olmak için siber güvenlik konusunda bir kursa katılın. Veri ihlalleri, hassas verilere sahip kuruluşlar için ölümcül olabilir.

Bankalar ve e-ticaret şirketleri gibi sektörler verilerini korumak zorundadır. Aksi takdirde kullanıcıları para kaybedecek ve şirketin itibarını mahvedecekti.

3. Makine ve elektronik tamiri

Şirketler, yazıcılar, tarayıcılar, bilgisayarlar vb. gibi hasarlı elektronik cihazları onarmak için her yıl binlerce dolar harcıyor.

Çoğu durumda, hasar o kadar önemli değildir ve doğru bilgiye sahip bir kişi bunu düzeltebilir. O kişi ol; bilgisayar donanımı veya elektronik mühendisliği dersi alın.

Bir işveren, bu becerilere sahipseniz, onlar için uygun olduğu için size bir iş verecektir. Onarım açısından paradan tasarruf edecek ve ofiste geçirilen süreyi en üst düzeye çıkaracaklar.

Elektroniği nasıl çalıştıracağınızı bilmek, aynı zamanda bir çalışan olarak size bir avantaj sağlayacaktır. Daha hızlı, çalışması daha kolay ve daha verimli olacaksınız.

4. Proje yönetimi

Proje yönetimi, herhangi bir organizasyonda büyük öneme sahip yumuşak bir beceridir. Yönetici olarak kaynakları, bütçeleri ve insanları organize etme yeteneği önemli bir beceridir.

Proje yöneticileri, dijital pazarlama ve tasarımdan inşaata kadar çok önemlidir. Proje yönetimi becerileri, herhangi bir işi daha verimli bir şekilde teslim etmenizi sağlayacaktır.

Çünkü doğru zamanda doğru bölümlere iş ve zaman ayırma becerisine sahip olacaksınız. Ayrıca, şirketin parasını kurtaracak uygun miktarda personel kullanacaksınız. Proje yöneticisi pozisyonunu alamasanız bile, beceri yine de değerli olacaktır.

Teknik ve Teknolojik Becerilerin Önemi

Teknik ve teknolojik beceriler neredeyse benzerdir ve hem çalışanlar hem de işverenler için çok faydalıdır. Önemli faydaları arasında;

Müşteri memnuniyeti

Doğru beceri kombinasyonu ile daha iyi yanıt ve hizmet alacaksınız. Bu, tüm müşteri ihtiyaçlarınızın zamanında karşılanmasını sağlayacaktır.

Artan şirket büyüme oranı

Doğru vasıflı çalışanlara sahip bir şirket, kaynakları daha dikkatli kullanacak ve daha fazla kar elde edecektir. Bu, daha fazla gelişmeye ve şirket büyümesine yol açacaktır.

Şirketin bütçesinde bir azalma

Nitelikli çalışanlara sahip olmak genel bütçeyi azaltacaktır. Dışarıdan yardım alma ihtiyacı azalacak ve bu da şirketin paradan tasarruf etmesine yardımcı olacaktır.

İşyerinde verimliliği artırın

Nitelikli çalışanlar iyi yağlanmış bir makine gibi çalışacak. Her biri, herhangi bir süreci yavaşlatmadan görevlerini verimli bir şekilde yapacak. Bu, tüm şirketin genel performansını iyileştirecektir.

Çözüm

Teknik beceri ve teknolojik beceri, hem işveren hem de çalışan için kritik varlıklardır. Kariyerinize daha fazla bilgi eklemek için derslere gidebilirsiniz.

Ek beceriler, bir iş bulmanızı sağlayan fark olabilir. İş alanınızla ilgili bir beceri seçin ve bu konuda uzmanlaşın.

İşverenler her zaman çok çeşitli becerilere veya faydalı olanlara sahip çalışanları aramalıdır. Şirket için daha fazla gelir elde etmeye yardımcı olacak ve daha hızlı büyüme ve daha iyi hizmete yol açacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir