Telefonumu temizlemek için el dezenfektanı kullanabilir miyim?

El dezenfektanları bugünlerde her yerde, ofislerde ve okullarda ve bunların dışında. Bu dezenfektanlar, mikropların ve diğer zararlı mikroorganizmaların yayılmasını önlememize yardımcı oldukları için hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu dezenfektanlar, bir şeye dokunmaktan hastalanma riskini azaltmak için kullanılır. Telefonlarımızı temizlemek için el dezenfektanı kullanabilir miyiz? Evet, yapabiliriz ancak belirli sınırlamalarla. Telefonunuzda el dezenfektanı kullanmak ideal değildir çünkü mikroplardan tamamen kurtulmanıza izin vermez. Günlük temizlik için el dezenfektanı kullanmak, uzun vadede telefonun performansında veya görünümünde sorunlara neden olabilecek bir kalıntı bırakacaktır. Ayrıca, fark edilmesi daha zor olan ancak yine de orada olabilecek bazı kirleri geride bırakabilir. Telefonunuzda el dezenfektanı kullanımının neden minimumda tutulması gerektiğine ve bu sizin için bir sorunsa bunun yerine ne yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

Telefonumu temizlemek için el dezenfektanı kullanabilir miyim?

El dezenfektanının telefonunuzu temizleyebileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. El dezenfektanının kir ve bakterileri temizlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı iddialar olsa da, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aslında, bazı araştırmalar el dezenfektanı kullanmanın telefonun ekranına gerçekten zarar verebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, telefonunuzu temizlemek için el dezenfektanı kullanmaktan kaçının ve bunun yerine normal bir temizleme solüsyonu veya kuru bir bez kullanın.

Telefon ekranımı temizlemek için ne kullanabilirim?

Düzenli temizleme solüsyonu

Temizleme solüsyonları hafif ve yumuşaktır, ancak telefondaki kiri ve mikropları temizleme konusunda iyi bir iş çıkarırlar. Arkalarında herhangi bir kalıntı bırakmazlar, bu yüzden telefonunuzu temizlemek için en iyi araç olarak kabul edilirler. Kullandığınız temizleme solüsyonunun elektronik cihazları temizlemeye yönelik olduğundan emin olun.

Mikrofiber bez

Telefonunuzu mikrofiber bir bezle temizlemek, temiz tutmanın en etkili yollarından biridir. Mikrofiber bezler, ekranı çizmeden veya herhangi bir şekilde zarar vermeden ekranınızdaki tozu ve diğer parçacıkları çıkarabilen sentetik malzemelerden yapılmıştır. Arkada iz veya kalıntı bırakma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan ekranınızdaki parmak izlerini silmek için mikrofiber bir bez de kullanabilirsiniz.

alkollü mendil

Elinizde bir temizleme solüsyonu veya mikrofiber bez yoksa, telefonunuzu alkollü mendillerle de temizleyebilirsiniz, çünkü bu mendiller herhangi bir kalıntı bırakmadan telefonunuzun ekranından ve kasasından kiri, kiri ve mikropları giderir. Ancak, bazı telefonlar veya kılıflar için güvenli olmayabileceğinden, bu mendilleri kullanmadan önce ambalajı okuduğunuzdan emin olun.

Pamuklu çubuklar

Pamuklu çubuklar, ulaşılması zor alanları temizlemek için kullanışlıdır ve telefonunuzun kasasındaki veya ekranındaki küçük çatlaklardan kiri çıkarmak için kullanılabilir. Telefonunuzu her sildiğinizde temiz bir pamuklu çubuk kullandığınızdan emin olun ve telefonunuzun kasasına veya ekranına sıkışan hiçbir şeyi çıkarmaya çalışmayın, çünkü bu hasara neden olabilir.

Dezenfektan Telefona Girerse Ne Olur?

Sıvı hasarı

Dezenfektan bir sıvıdır, bu nedenle telefonunuza biraz dökerseniz ve içeri girerse telefonunuza zarar verebilirsiniz. Böyle bir durumda, telefonu açmaya veya şarj etmek için prize takmaya çalışmayın çünkü bu, telefona daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine pili çıkarın ve telefonunuzu onarım için bir profesyonele götürün.

Aşınma

El dezenfektanı, elektronik cihazlarla çok uzun süre temas ettiklerinde paslanabilecek kimyasallar içerir. Bu nedenle, akıllı telefonunuz da dahil olmak üzere herhangi bir elektronik cihazı temizlemek için el dezenfektanı kullanmaktan kaçınmalısınız.

çizikler

El dezenfektanındaki alkol, uzun süre kullanırsanız veya çok kuvvetli bir şekilde temizlerseniz akıllı telefonunuzun ekranında çiziklere neden olabilir. Telefonunuzu temizlemenin en iyi yolu, yumuşak bir bez veya mikrofiber bez ile bir köşesinden başlayarak ekranın diğer köşesine doğru küçük daireler çizerek hafifçe silmektir.

Hasarlı ekran koruyucu

El dezenfektanı ile temizlemeden önce akıllı telefonunuzun ekranına bir ekran koruyucu uyguladıysanız, dezenfektandaki alkolün bu koruyucu tabakaya zarar verme ve hatta ekran koruyucudan tamamen çıkararak çizilmeye ve çizilmeye eğilimli korumasız bir yüzey bırakma olasılığı vardır. yanlışlıkla düştüğünde veya başka bir şeye çarptığında parçalanması.

iPhone’umu Ne İle Temizlemeliyim?

sabun ve su

Sabun ve su, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere her türlü elektronik cihaz için güvenli olduklarından iPhone’unuzu temizlemenin en iyi yoludur. Telefonunuzu yumuşak bir bez veya mikrofiber bez ile ekranın bir köşesinden başlayarak diğer köşesine doğru küçük daireler çizerek sildiğinizden emin olun.

Temizleme mendilleri

Temizleme mendilleri akıllı telefonunuzda da güvenlidir, ancak bu amaç için güvenli olmayabileceğinden, bunları asla başka herhangi bir elektronik cihazı temizlemek için kullanmamalısınız. Ayrıca, bazı markalar belirli telefonlar veya telefon kılıfları ile uyumlu olmayabileceğinden, temizleme mendillerini kullanmadan önce ambalajını okuduğunuzdan emin olun. Belirli bir temizleme mendilinin telefonunuz için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, tamamen kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Alkol bazlı dezenfektan

Aşağıdaki adımları izlerseniz, akıllı telefonunuzu güvenli bir şekilde temizlemek için el dezenfektanı gibi alkol bazlı dezenfektanlar kullanılabilir:

 • Telefonunuzu kapatın ve mümkünse pilini çıkarın
 • Varsa bir çift koruyucu eldiven giyin
 • Bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla alkol bazlı dezenfektan uygulayın
 • Yavaş, dairesel hareketlerle ekrandaki kiri nazikçe silin
 • Kasadaki çatlaklar veya düğmeler arasındaki boşluklar gibi ulaşılması zor alanlardaki kiri ovalamak için alkol bazlı dezenfektana batırılmış başka bir pamuklu çubuk kullanın.
 • Pili takıp tekrar açmadan önce sterilize edilmiş telefonun birkaç dakika kurumasını bekleyin.

Telefonunuzda el dezenfektanı kullanmanın dezavantajları nelerdir?

 • El dezenfektanı bir temizleme solüsyonu değildir ve telefonunuzu temizlemez.
 • El dezenfektanı, ekran koruyucuların aksine ekranınızı gelecekteki hasarlardan koruyan herhangi bir kalıntı bırakmaz.
 • El dezenfektanı, telefonunuzda toz ve diğer parçacıkları çekebilecek yapışkan bir kalıntı bırakabilir.
 • Telefonunuzda el dezenfektanı kullanmak, aynı cihaza yeni bir ekran koruyucu uyguladıktan sonra tekrar el dezenfektanı kullanırsanız, ekran koruyucuların koruyucu kaplamasını kaldırabilir ve gelecekte ekranınızı korumasız bırakabilir.
 • El dezenfektanı diğer elektronik cihazlarda kullanım için güvenli değildir.

Mikropların telefonunuza yapışmasını nasıl önleyebilirsiniz?

 • Bir ekran koruyucu kullanın.
 • Telefonunuzu günde en az bir kez dezenfektan mendille silin.
 • Elinizden ekrana mikrop bulaşmasını önlemek için telefonunuza dokunmadan önce ellerinizi temizleyin.
 • Özellikle hasta olduğunuzda veya yakın zamanda zemin veya umumi tuvalet kapı kolu gibi kirli bir şeye dokunduğunuzda, başka birinin telefonuna yıkanmamış elinizle dokunmayın.
 • Telefonunuza dokunmadan önce asla yüzünüze, ağzınıza veya burnunuza dokunmayın.
 • Telefonunuzun ekranını temizlemek için mikrofiber bez kullanın.
 • Telefonunuzun ekranını temizlemek için her zaman yumuşak bir bez kullanın ve asla kağıt havlu, tuvalet kağıdı veya kağıt mendil gibi aşındırıcı malzemeler ve temizleyiciler kullanmayın çünkü bunlar telefonunuzun ekranını çizebilir ve bunları çok sık kullanırsanız kalıcı hasara neden olabilir. .
 • Hastaysanız ve ateşiniz varsa, cihazın kendisiyle veya düğmeler ve bağlantı noktaları gibi kullanıcı arabirimi öğeleriyle temas yoluyla mikropların bir kişiden diğerine yayılmasını önlemek için kendinizi daha iyi hissedene kadar telefonunuzu kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Çözüm

El dezenfektanları, ellerinizdeki zararlı mikropları öldürmek ve hastalıkların yayılmasını önlemek için harikadır ancak telefonları temizlemek için yapılmamıştır. Telefonunuzu temizlemek için el dezenfektanı kullanırsanız, bu, telefonunuzun kolayca temizleyemeyeceği mikrop ve kalıntılar bırakır. Telefonunuzu kuru bir bez kullanmak gibi dezenfektan yöntemlerle temizlemek, arkasında normal temizleme yöntemleriyle temizlemesi kolay olmayan ve telefonun performansında veya görünümünde sorunlara neden olabilecek kalıntılar bırakacaktır. Düzenli temizlik, kalıntı bırakmaz ve telefonunuzu kirletmez. Telefonunuzu ara sıra sterilize etmenizi ve düzenli temizleme yöntemleriyle düzenli olarak temizlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir