Ticari Kapı Kolu Nasıl Çıkarılır

Ticari kapı kolları farklı şekil, boyut ve stillerde gelir, ancak neyse ki, tüm manuel ticari kapıların tutamağını, tıpkı konut kapı kollarını çıkaracağınız gibi çıkarmanın bir yolu var. Bu kapı kolu çıkarma seçeneğinin yalnızca manuel kapı kolları için çalıştığını ve akıllı kapı kolları için geçerli olmadığını unutmayın.

Peki Ticari Kapı Kolunu Nasıl Çıkarırım?

Ticari kolu çıkarmak için, tutamağın tabanında veya kapıya dayanan trim halkasında küçük bir delik arayın. Delikte bir pim veya bir Allen vidası olmalıdır. Düz ucu olan ataş gibi kırılgan bir metal nesne kullanın ve ticari kapı kolunu serbest bırakmak için deliğin içine doğru itin.

Vidasız Ticari Kapı Kolu Nasıl Çıkarılır

Birçok ticari kapı setinde geleneksel kapı tokmağı yerine bir kol kapı kolu başarıyla kullanılmıştır. Stillerini tamamlamak için farklı modern yüzeylerle gelirler. Ne yazık ki, hava koşulları ve fiziksel istismar, manuel tasarımlı ticari kapı kollarına hızlı bir şekilde zarar verebilir ve böylece bunları kolayca değiştirebilirsiniz.

Ticari kolları çok daha sağlam hale getirmek için ticari kapılara vidalarla sabitlenirler. Ticari kapı kolları için sabitleme vidaları, trim plakalarında veya bazı kapı kilit parçalarında gizlidir.

Çoğu modern ticari kapı kolları için, vidalar tipik olarak kilit tabanı boyunca, özellikle de kapının iç bölgesinde kurulur. Ayrıca kolun dairesel plakasının etrafına da yerleştirilebilir – vidaları açmak için bu plakayı çıkarabilirsiniz. Kolu çıkarmak için açmanız gereken vidaları ortaya çıkarmak için plakayı kapıdan çekmeye çalışın.

Bir sonraki adım, vida setini çıkarmak için bir tornavida sokmaktır ve bu, kilidi ve kolu kapı kolundan kolayca serbest bırakacaktır.

Bir sonraki adım, plakada veya kolun gövdesinin içinde iğne delikleri aramaktır. Bir parça ataşı düzeltin ve deliğe sokun, ardından içindeki serbest bırakma düğmesini tetiklemek için ataşı biraz bastırın. Serbest bırakma düğmesi etkinleştirildiğinde, kolu kolayca kaldırabilir veya trimi kilitleyebilirsiniz. Kolu serbest bırakmak ve ticari kapıdan çıkarmak için bu aşamada açıkta kalan vidaları çıkardığınızdan emin olun.

Kilidin kolunu çıkarmak için Alyan anahtarınızı kullanın, ancak bazı kollardaki altıgen şekilli bağlantı elemanlarının gerçekten de çıkarmak için Alyan anahtarları gerektireceğini unutmayın. Kolun tabanı boyunca yer alan bağlantı elemanlarına dikkat edin ve bağlantı elemanının kafasını döndürmek için tam oturan bir Alyan anahtarı kullanın. Bağlantı elemanını çıkarmak için anahtarı çevirin ve ardından kapı kolunu veya kolu elinizle kapıdan çekin.

Ticari Kapıların Eski Kilitlerinin Kolu Çıkartılması

Belki de yapmanız gereken ilk şey, ticari kapıyı incelemek ve kulp çevresinde çöküntü belirtileri aramaktır. Eski ticari kapı kilitlerinin bazı depresyon belirtileri vardır. Kolu çıkarmak için, serbest bırakma düğmesini germeniz için yuvaya düz uçlu bir tornavida sokun; bu eylem, kilidin gül kenarını serbest bırakmalıdır.

Gül kilitten çıkarıldıktan sonra, genellikle kolun tabanına sarılmış bir tel arayın. Metal teli bir tornavidayla bastırın, kol yukarı çıkacaktır. İkinci kolu, ticari kapının diğer tarafından vücudun geri kalanıyla birlikte çekin.

Ticari Kapı Kilitleri Sınıfları

Çok çeşitli ticari kapı kilitleri vardır ve hepsi 1., 2. ve 3. sınıfa göre sınıflandırılır. Operasyonel yeterliliklerine, dayanıklılıklarına, döngülerine, güvenliklerine ve malzeme kaplamalarına göre farklı ticari kilitlere dereceler verilir. Ticari bir kilidin işlevsel yeterliliği, kilidin ticari kapının, özellikle kapatıldığında hızlı bir şekilde kilitlenmesini sağlama yeteneğidir.

Döngü numarası, bir değiştirme gerekmeden önce kilidin dayanacağı kullanım sayısıdır. Güvenlik derecesi, kilidin çarpma dahil ihlallere dayanma kabiliyeti ile ifade edilir. Malzeme değerlendirmesi ve bitişi, kilidin altın, gümüş, krom ve kilidin ömrünü uzatabilecek diğer şeylerden oluşan bir kaplamayla gelip gelmediğini içerebilir.

Sınıf 3 kilit, standart kilit olarak kabul edilir, ancak konut kapıları için düşünülür, ancak yine de ticari ortamlarda bulunabilir. Öncelikle kamusal alanlara maruz kalmayan alanlarda kullanılırlar. Ayrıca, önemli insan trafiğine tanık olmayan perakende ortamlarında da kullanılırlar. Mola odaları, hassas malzeme ve ekipmanı olmayan ofisler ve malzeme dolapları kapılarında 3. derece kilit bulabileceğiniz ticari alanlardır. Derece 3 kilitler, genellikle ticari kapılarda, özellikle güvenlik ve verimlilikte en düşük sıradaki kilitlerdir.

2. sınıf kilitler genellikle insan ve ekipman trafiğinin çok yoğun olduğu kapılar için önerilir. Örneğin ticari bir komplekse açılan kapının en az 2. derece kilidi olmalıdır. Daha yüksek derecede güvenlik gerektiren ticari alanlar, özellikle halka açık yerler, 2. derece veya daha iyi kilit gerektirecektir.

1. Sınıf ticari kilitler, en yüksek güvenlik tehditlerine en çok maruz kalan yerler için önerilen en acımasız kilitlerdir. 1. derece ticari kilitlerle korunan yerler, ekipman ve hassas belgelerin saklandığı alanları içerir.

Ortak Ticari Kilit Çeşitleri

Geldikleri çeşitli sınıflara ek olarak farklı türde kilitler vardır. Ticari ve konut kapıları için kullanabileceğiniz en popüler beş kilit türü vardır;

Silindirik kollu kilitler ticari kapılar için yaygındır. Silindirik kollu kilitler, bir anahtarla veya bir anahtarla birlikte bir basmalı düğme kullanılarak çalıştırılır. Çeşitli basmalı düğme ve anahtar silindirik kilitler için, basmalı düğme genellikle iç kısımda konumlandırılırken, siz dış tarafın kritik ucuna erişebilirsiniz.

Silindirik kol, iç ve dış gülleri, mandallı şasiyi ve silindiri içerir. Kilit, kolda kalıcı olarak duracak şekilde tasarlanmıştır.

Gömme kilitler, bugün hala kullanımda olan popüler ticari kilitlerdir. Gömme kilitler bazı yönlerden silindirik kilitlere benzer, ancak daha yüksek mukavemet ve güvenilirliğe sahiptirler. Gömme, yoğun yaya trafiği alanlarında yüksek tutarlı kullanım ve kötüye kullanıma kadar zımparalayabilir. Gömme yüksek iç çalışma mekanizmasına sahip olup, kilit gövdesi, mil, çarpma plakası, kilit silindiri ve kol kilidinden oluşmaktadır. Diğer özellikler arasında; gül plakaları, koruyucu çerçeveler, sert yakalar ve anahtar.

Gömme kilit seti oldukça dayanıklıdır ve bu dayanıklılık cıvatanın iç boyutundan kaynaklanmaktadır. Sürgü, kilit gövdesinin içine gömülü olduğu için, kilidi zorlayıcı hırsızlıklara karşı daha dayanıklı hale getirir. Gömmelerin kullanım ömrü daha yüksektir ve bu nedenle uzun süreli kullanımlar için tercih edilirler.

Tuş takımı kapı kilitleri modern ticari kilitlerdir. Tuş takımı kilitleri, özel giriş kartlarıyla birlikte benzersiz kodlarla çalışan özel erişim giriş kilitleridir. Tuş takımları tamamen anahtarsızdır ve sadece yetkili girişler için kullanılırlar. Biyometrik kilit özellikleri, hiçbir davetsiz misafirin hassas ve sınıflandırılmış olarak kabul edilen yerlere erişmemesini sağlar. Erişim kodları genellikle sıfırlanmadan önce bir süre sonra sona erecek şekilde ayarlanır.

Panik ve çarpma çubukları, güvenlik nedeniyle kurulan ücretsiz ticari kilitlerdir. Bir kapıdan çıkışı artırmak veya hızlandırmak için panik ve çarpma çubukları kurulur. Panik ve çarpma çubukları da izdiham durumlarında daha kolay çıkış için kurulur. Panik çubukları anahtarsızdır ve insanların normal silindir ve döner hareket olmadan çıkmasına yardımcı olurlar. Panik veya çarpma çubuğuna bir tutamak bağlanır ve hızlı bir çıkış için aşağı veya yukarı basılabilir.

Elektrikli çarpma kapısı, panik barlar gibi diğer birçok ticari kilidin bir kombinasyonundan oluşan bir ticari kapı türüdür. Elektrik çarpma plakası elektriklidir ve devre, kapıyı verimli bir şekilde kilitleyecektir ve elektrikle çalıştırılana kadar kilidi açılamaz. Devre kapatıldığında, kilide güç beslenecek ve herhangi bir izinsiz girişe karşı daima yakın kalacaktır.

Çözüm

Ticari bir kapı kolu seçmek söz konusu olduğunda uzmanlar, hacimli kolların genellikle en iyi performansı vermediğini ve aslında kol ne kadar basit ve esnek olursa, o kadar uzun ömürlü olması gerektiğini önermektedir. Ticari kulplar, kilitler ve kapılar seçilirken çeşitli faktörler de dikkate alınmalıdır. Tüm ticari kapılar, kilitler ve kulplar ticari ihtiyaçlarınız için uygun olmayacaktır, hangisinin en iyi seçenek olduğuna karar vermek için bireysel ihtiyaçlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Ticari kapı, kilit ve tutamak bileşenlerinin düzenli ve planlı bakım çalışmaları da bunların optimum seviyelerde çalışmasını sağlamak ve uzun ömürlerini sağlamak açısından önemlidir. Ayrıca, en iyi sonuçları istiyorsanız, kaliteli malzemeleri veya ürünleri fiyatın önüne koymalısınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir