TikTok, yenilenen güvenlik endişeleri arasında ABD verilerini yurt içinde sakladığını söyledi

TikTok , ABD kullanıcılarının verilerinin güvenliğini artırma vaatlerine yönelik “önemli bir dönüm noktasına” ulaştığını söyledi. Yeni bir güncellemede şirket, “ABD kullanıcı verilerinin varsayılan depolama konumunu değiştirdiğini” söylüyor.

Şirketin belirttiği gibi, kullanıcı verilerinin çoğunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Virginia merkezli bir veri merkezinde zaten depolamıştı. Ancak Oracle ile yeni bir ortaklık kapsamında şirket, ABD kullanıcı trafiğini yeni bir Oracle Bulut Altyapısına taşıdı.

Şirket bir blog gönderisinde “Bugün ABD kullanıcı trafiğinin %100’ü Oracle Bulut Altyapısına yönlendiriliyor” dedi. “Yedekleme için hâlâ ABD ve Singapur veri merkezlerimizi kullanıyoruz, ancak çalışmalarımıza devam ederken ABD’li kullanıcıların özel verilerini kendi veri merkezlerimizden silmeyi ve tamamen ABD’de bulunan Oracle bulut sunucularına geçmeyi bekliyoruz.” Ek olarak, TikTok, yalnızca TikTok için ABD kullanıcı verilerini yönetmek için ABD merkezli liderliğe sahip yeni bir departman da dahil olmak üzere “operasyonel değişiklikler” yaptığını söyledi.

Hareketler, TikTok’un ABD yetkililerinin kullanıcı verilerinin TikTok ve ana şirket ByteDance tarafından nasıl işlendiğine ilişkin endişelerini gidermek için uzun süredir devam eden çabalarının bir parçası. Şirket, ABD’li milletvekillerinin Çinli teknoloji şirketlerinin etkisini azaltmak için yasaları gözden geçirmesi nedeniyle Çin merkezli ByteDance’in erişemeyeceği şekilde ABD kullanıcı verilerini ayırmak için çalışıyor .

Yine de, yeni güvenlik önlemlerinin, şirketin ABD kullanıcı verilerinin nasıl işlendiğine ilişkin tüm potansiyel endişeleri hala ele almadığını söyleyen TikTok eleştirmenlerini tamamen etkilemesi pek olası değil. Aslında, TikTok blog gönderisini yayınladıktan hemen sonra BuzzFeed News , şirketin ABD kullanıcılarının verilerini nasıl ele aldığına dair yeni soruları gündeme getiren bir rapor yayınladı .

BuzzFeed’e sızdırılan saatlerce süren dahili toplantılara dayanan rapor, “Çin merkezli ByteDance çalışanlarının ABD TikTok kullanıcıları hakkında halka açık olmayan verilere defalarca eriştiğini” söylüyor. Geçen Eylül ile Ocak 2022 arasındaki bir süreyi kapsayan kayıtlar, Bytedance’ın ABD kullanıcı verilerine erişimini kesmeye yönelik karmaşık çaba hakkında yeni ayrıntılar sunuyor.

Rapor, TikTok tarafından bazı çalışmaları denetlemek için tutulan bir dış danışmandan, şirketin dahili araçlarının “neredeyse tümünde kullanıcı verilerine erişmek için arka kapı” olduğuna inandıklarını belirtti. Ayrıca, “Çin’deki mühendislerin en azından Eylül 2021 ile Ocak 2022 arasında ABD verilerine erişimi olduğunu” söyleyen birkaç çalışanın ifadelerinden alıntı yapıyor.

Ayrıca, kullanıcıların doğum tarihleri ​​ve telefon numaraları gibi “hassas” kabul edilen veriler Oracle sunucularında saklanacak olsa da, ABD merkezli kullanıcılar hakkındaki diğer bilgilerin ByteDance tarafından erişilebilir kalabileceğini de belirtiyor. Raporda, “ByteDance’in Çin merkezli çalışanları, kedi videolarından siyasi inançlara kadar Amerikan TikTok kullanıcılarının neyle ilgilendikleri hakkında içgörülere erişmeye devam edebilir” diyor.

Bu, doğum günleri ve telefon numaraları gibi daha kişisel bilgiler kadar ciddi görünmeyebilir, ancak bu, ABD’deki bazı milletvekillerinin endişelerini dile getirdiği türden ayrıntılardır. ABD’li yetkililer, uygulamanın “Sizin İçin” algoritmasının bir dış etki aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını sorguladılar .

TikTok, BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada, “Güvenlik açısından en çok incelenen platformlar arasında olduğumuzu biliyoruz ve ABD kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.” Dedi.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir