Timothy Grass nedir? | BBC Bahçıvanlar Dünya Dergisi

Çayırotu (balgam pratensi) uzun ömürlü bir çim türüdür, yaygın olarak hayvan otlatmak için meralarda ve tarımsal olarak yem bitkisi olarak yetiştirilir. Timothy otunun diğer yaygın isimleri kedi kuyruğu otu ve çayır kedi kuyruğudur. Bu uzun ve güçlü çim Avrupa’ya özgüdür ve genellikle çayırlarda, yol kenarlarında ve vahşi yerlerde görülür, bu nedenle genellikle rüzgar veya kuş kaynaklı tohumlar yoluyla bahçelerde kurulur. Timothy çimi, adını 18. yüzyılın başlarında Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerine tanıtan tarım uzmanı Timothy Hansen’den almıştır. Bahçelerde, birkaç güve tırtılları da dahil olmak üzere çok çeşitli vahşi yaşamı kendine çeker. Bununla birlikte, çayırlarda çiçekli bitkilerden daha iyi performans gösterebilir.

Timothy çimen nasıl belirlenir

Timothy otu topak oluşturur ve 1 m yüksekliğe ulaşabilen, yazın başından yaz ortasına kadar uzanan uzun, dar silindirik tohum kafalarına sahiptir. Uzun yapraklar gri yeşil veya açık yeşil renktedir, kenarları pürüzlüdür ve her bir yaprağın şekli hafif kıvrılmıştır. Olgun bitkiler, gövdelerin tabanlarında küçük ampuller geliştirir.

Timothy otu saman nezlesine neden olur mu?

Timothy otu poleni, saman nezlesi hastaları için en kötü otlardan biri olarak kabul edilir, öyle ki saman nezlesi aşısının geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Rüzgarla tozlanan çiçekler yaz aylarında gelişmeye başlar ve eylül ayından itibaren polenlerini salırlar.

Bahçenizdeki Timothy çimenlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Timothy otu son derece kuvvetlidir. Bahçe çayırlarında, büyümeyi öldürmeden engelleyen yarı parazit bir çim olan sarı çıngırak yetiştirerek gücünü azaltabilirsiniz.

Saman nezlesinden muzdaripseniz, çiçek açmaması için düzenli kesme veya biçme ile Timothy çimini kontrol altında tutun. Kenarlarda, köklerin tüm küçük ampul benzeri tabanlarını kazmaya özen göstererek çimleri kazın. Kökleri bir kompost yığınına koymaktan kaçının, çünkü ölmeyeceklerdir – bunun yerine yeşil atık toplayıcınıza koyun veya kökleri eski kompost çuvallarına koyun, üstünü katlayın ve en az bir yıl boyunca çürümeye bırakın .

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir