Ücretsiz Alan Adı ve Barındırma Nasıl Alınır?

Bunun bir parçası için bir hosting şirketine ödeme yapmak yerine kendi alan adınıza ve sunucunuza sahip olmak ister misiniz? Eğer yapmazsan, şansın tükenir. Bu günlerde tek başına bir alan adı satın almanın bir yolu yok. Yapabilseniz bile, ücretsiz bir alan adı alıp bunun yerine kendi web sitenizi ücretsiz olarak barındırmaya başlayabileceğiniz zaman neden isteyesiniz? İyi haber şu ki, yapabilirsin. Bu mümkün ve denemeye bile değer. O halde, lafı daha fazla uzatmadan, işte ücretsiz alan adı ve hosting almanın yolu.

Ücretsiz Alan Adı ve Hosting Nasıl Alınır

1. Beğendiğiniz Bir Alan Adı Bulun

Bu en önemli ilk adımdır. Barındırma için kullanabileceğiniz bir alan adına ihtiyacınız olacak. Bu birkaç yolla yapılabilir. Birçok alan adı kayıt kuruluşundan bir alan adı satın alabilir veya mevcut bir alan adını kullanarak ücretsiz olarak bir alan adı alabilirsiniz. Alan adınızın kullanılabilir olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, ancak değilse çok fazla endişelenmeyin.

2. Size Ücretsiz Alan Adı ve Hosting Verecek Bir Hosting Şirketi Bulun

Bu bir sonraki adımdır ve birçok insanın kafasının karıştığı ve hayal kırıklığına uğradığı yerdir. Ücretsiz hosting alabilmek için önce mevcut bir web sitesine sahip olmaları gerektiğini düşünüyorlar, ancak bu hiç de doğru değil. Tek ihtiyacınız olan, size ücretsiz bir alan adı ve barındırma sağlayan ve hizmetlerini kullanmadan önce bir web sitenizin olmasını gerektirmeyen iyi bir ana bilgisayardır.

3. Ücretsiz Alan Adınız ve Barındırma İçin Kaydolun

Bir sonraki adım, ücretsiz alan adınıza kaydolmak ve ana makinenizden barındırma yapmaktır. Bunu yapmak kolaydır, ancak daha sonra sorun yaşamamak için her şeyi ilk seferde doğru yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Giriş bilgilerinizi hatırlamanız ve diğer her şeyin doğru olduğundan emin olmanız önemlidir. Ayrıca, kaydolmadan önce hizmet şartlarını kontrol etmek isteyeceksiniz, böylece sizden ne beklediklerini, ne kadar beklediklerini vb.

4. Yeni Web Sitenizi Alan Adınız ve Hostinginizle Kurun

Yeni web sitenizi alan adınız ve barındırma ile kurmak, kullandığınız ana makineye bağlı olarak birkaç şekilde yapılabilir. Hosting firması ile birlikte gelen kontrol panelini kullanarak veya cPanel veya Plesk gibi başka bir kontrol panelini kullanarak kurabilirsiniz. Hangi seçenek sizin için en iyiyse, yapıldığından emin olun çünkü aksi takdirde web siteniz çalışmaz ve baştan başlamanız gerekir.

5. İçeriğinizi Web Sitenize Gönderin

Web siteniz çalışmaya başladığında, tüm içeriğinizi siteye gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz, ancak web sitenizle canlı yayına geçtiğinizde her şeyin yerli yerinde olması için doğru yaptığınızdan emin olun. Barındırma ve etki alanı ayarlandıktan sonra, her şeyin birlikte çalışması için bunları çok fazla değiştirmemenin en iyisi olduğunu hatırlamanız önemlidir. İlk kurulumdan sonra bir şey düzgün çalışmıyorsa, yardım için sunucunuza başvurun veya nasıl yapılacağını biliyorsanız sorunu kendiniz düzeltin.

6. Web Sitenize Trafik Çekin

Yeni web sitenize trafik çekmek de çok önemlidir çünkü eğer kimse ziyaret etmezse, o zaman kimse üzerinde hiçbir şey göremez! Bu basit bir görev gibi görünse de, web sitenize trafik çekmek için yapılabilecek birçok şey vardır. Bunlardan birkaçı sosyal medya, SEO, PPC ve daha fazlasını içerir. Web sitenize trafik çekmenin birçok yolu olsa da, sizin için en uygun olanı seçebilmeniz için her bir yöntem üzerinde araştırma yapmanız önemlidir.

7. Web Sitenizi Tanıtın

Web siteniz çalışmaya başladığında, insanların orada olduğunu bilmeleri için onu tanıtmanız gerekir. Sosyal medya, SEO, PPC ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitenizi tanıtmanın birçok yolu vardır. Tüm bunları kendiniz yapabilirsiniz veya bunları sizin için yapması için birini işe alabilirsiniz. İşi bitirdiğiniz ve insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağladığınız sürece her iki şekilde de iyidir.

8. İnsanların Sizden Satın Almalarını veya Listenize Katılmalarını Sağlayın

Bir web sitesi ile para kazanmanın en iyi yollarından biri, insanların sizden satın almalarını veya listenize katılmalarını sağlamaktır. Bu, sitede bir e-ticaret mağazasına sahip olmak veya sadece üyelerin erişebildiği özel içerik ve/veya hizmetler karşılığında aylık aboneliğe katıldıkları bir üyelik sitesine sahip olmak gibi birkaç farklı şekilde yapılabilir. Hangi seçenek sizin için en iyiyse, yapıldığından emin olun çünkü aksi takdirde web siteniz para kazanmaz!

Ücretsiz Alan Adı ve Hosting Nedir?

  • Ücretsiz alan adı, ücretsiz olarak alabileceğiniz bir alan adıdır. .com, .net, .org gibi üst düzey alan adlarını veya diğer üst düzey alan adlarından (TLD’ler) herhangi birini yöneten şirketten alabilirsiniz.
  • Ücretsiz barındırma, ücretsiz olarak aldığınız barındırmadır. Bu, web sitenizin dosyalarının başka biri tarafından ödenen bir sunucuda olduğu anlamına gelir.
  • Ücretsiz alan adı ve barındırma, bunların ikisi de size ücretsiz olarak verilir, böylece sizin için barındırması için bir şirkete ödeme yapmak yerine kendi web sitenizi ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.
  • Ücretsiz alan adları ve barındırma hizmeti sunan birçok şirket var, ancak hepsi eşit yaratılmamış ve bazıları hiç meşru bile değil. Akıllıca seçim!
  • Yeterince dikkatli bir şekilde etrafa bakarsanız ve doğru yerlerde ne arayacağınızı biliyorsanız, bir alan adı ve barındırma paketinde iyi bir anlaşma bulmak zor değildir, bu yüzden hemen bir şey bulamazsanız cesaretiniz kırılmasın.
  • Ayrıca Blogger ve WordPress gibi genellikle reklam yoluyla ödenen hizmetleri kullanarak ücretsiz bir alan adı ve barındırma alabilirsiniz, ancak burada bahsettiğim şey bu değil.

Alan Adı Almak ve Hosting Neden Önemlidir?

Etki Alanınız ve Barındırma Sizindir

Bir web sitesine sahip olmak söz konusu olduğunda, alan adınız ve barındırma en önemli iki şeydir. Etki alanı, insanların web sitenizi bulmak için yazacakları şeydir ve barındırma, web sitenizin World Wide Web’de var olmasına izin veren şeydir. Bir alan adınız veya barındırma hizmetiniz yoksa, hiç kimse web sitenizi bulamaz!

Bir Web Sitesinin İkisinin de Var Olması Gerekir

Bir web sitesinin web’de var olabilmesi için hem alan adına hem de barındırmaya ihtiyacı vardır. Biri veya diğeri olmadan, tüm web siteniz düzgün çalışmayacaktır, bu da hiç trafik almayacağı anlamına gelir çünkü kimse onu bulamaz! Kimsenin göremediği harika görünümlü bir site oluşturmak için tüm bu zamanı boşa harcamış olacaksınız! Bunu yapma! Sitenizi oluşturmaya başlamadan önce hem alan hem de barındırma aldığınızdan emin olun, böylece siteyle birlikte yayına girdikten sonra her şey düzgün çalışır.

İkisini de ÜCRETSİZ Alabilirsiniz

Nereye bakacağınızı biliyorsanız ücretsiz olarak hem alan adı hem de hosting alabilirsiniz. Ücretsiz alan adları ve barındırma hizmeti sunan birçok yer var, ancak bu “ücretsiz” hizmetlerden bazılarının bir çekiciliği olduğu için dikkatli olmalısınız. Bazıları, web siteniz çok fazla trafik alırsa veya çok fazla para kazanırsa sizden ücret alır! Ücretsiz bir hizmete kaydolmadan önce şartların ne olduğunu bildiğinizden emin olun, böylece ücretsiz olması gereken bir şey için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız!

seçeneklerin var

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı alan adı kayıt şirketi ve web barındırıcısı var, bu nedenle zaman ayırdığınızdan ve durumunuza en uygun olanı bulduğunuzdan emin olun. Bir web barındırıcısı seçerken, WordPress veya bunun gibi diğer popüler platformları çalıştırabilmek gibi web sitenizin ihtiyaç duyacağı tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bir alan adı seçerken, hatırlanması kolay bir şey olduğundan ve çok uzun olmadığından emin olun.

İkisini Aynı Yerden Alabilirsiniz

Dilerseniz aynı yerden domain ve hosting alabilirsiniz. Bazı web barındırıcıları da alan adınızı sizin için ücretsiz olarak kaydeder, bu nedenle biraz para kazanmak istiyorsanız buna bakın! Bunu yaptığınızdan emin olduğunuz sürece alan adınızı veya barındırma hizmetini nereden aldığınız çok da önemli değil çünkü onsuz web siteniz çalışmaz!

Ücretsiz Alan Adı Almak ve Hosting İçin Gereksinimler Nelerdir?

Bir Web Sunucusu

İnternette birçok ücretsiz web barındırma hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetler ücretsiz olarak bir web sitesi oluşturmanıza izin verir ve sizin için barındırır. Popüler ücretsiz web barındırma hizmetlerinden bazıları şunlardır.

Alan Adı

Alan adı, web sitenizi tanımlayan ve insanların onu çevrimiçi bulmasına yardımcı olan benzersiz bir addır. Bir web barındırma hizmetine kaydolduğunuzda, size web siteniz için kullanmanız için size ait bir alan adı verirler. Barındırıcınızdan bir alan adı almazsanız size kendi benzersiz alan adınızı satacak alan adı kayıt şirketleri de vardır. En popüler alan adı kayıt şirketleri şunları içerir.

Bir FTP Programı veya İstemcisi

FTP, dosyaların internet üzerinden bilgisayarlar ve sunucular arasında nasıl aktarıldığı olan Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir. FileZilla veya CuteFTP gibi bir FTP sunucusu kullanarak dosyaları bilgisayarınızdan sunucunuza veya tam tersi şekilde aktarmak için bir FTP programı veya istemcisi kullanabilirsiniz. Hangi FTP programını veya istemcisini kullanacağınızdan emin değilseniz, tavsiye ettikleri programla ilgili bilgi için sunucunuzun web sitesine başvurabilirsiniz.

Web Editörü

Web düzenleyici, web sitenizin içeriğini oluşturmanıza, biçimlendirmenize ve iyi görünmesini sağlayan bir programdır. Dahil olmak üzere internette ücretsiz olarak sunulan birçok farklı web editörü vardır.

Bir Etki Alanı Kayıt Şirketi (isteğe bağlı)

Alan adı kayıt şirketi, web sitenizi tanımlayan ve insanların onu çevrimiçi bulmasına yardımcı olan benzersiz adlar olan alan adlarını satan bir web sitesidir. En popüler alan adı kayıt şirketleri şunları içerir.

Çözüm

Artık ücretsiz bir alan adı almanın ve barındırmanın önemini anladığınıza göre, başlama zamanı! Her şeyden önce, ücretsiz bir alan adı ve barındırma herhangi bir web sitesi için gereklidir. Bir alan adı ve barındırma olmadan, web siteniz arama motoru sonuçlarında yer alamaz. İkinci olarak, bir alan adı almak ve barındırma önemlidir çünkü bu, web sitenizi web’de yayınlamanın ilk adımıdır. Son olarak, web sitenizin kayıtlı olduğundan ve uygun şekilde barındırıldığından emin olmak için her zaman web geliştirme veya alan adı uzmanına danışmanız gerektiğini unutmayın.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir