Üçüncü Tarafın iPhone Uygulamalarının Verilerinize Erişmesini Durdurun

iPhone’unuzdaki her uygulamanın fotoğraflarınıza, kişilerinize ve diğer verilerinize erişmesi gerekmez.
Bir uygulamayı iPhone’unuza ilk kez indirip kullandığınızda, telefonunuzdaki kameranız gibi diğer özelliklere erişmek için izin isteyen istemlerle bombardımana tutulabilirsiniz. Benim gibiyseniz ve yalnızca yeni bir uygulamanın çalışmasını istiyorsanız, muhtemelen “İzin Ver”e dokunmuşsunuzdur; bu, uygulamalara kendiniz ve size en yakın olanlarla ilgili diğer bilgilere erişim izni vermekten daha fazla izin verir.

Bu bilgilere erişim izni vererek, bu uygulamalar sizin bilginiz olmadan verilerinizi dijital pazarlama ve reklam teknolojisi şirketleriyle paylaşıyor olabilir. Apple ve Facebook gibi şirketler , müşteri verilerini kötüye kullandıkları iddiasıyla dava ve para cezalarıyla karşı karşıya kaldı.

Başlangıçta bir üçüncü taraf iPhone uygulamasına belirli izinler vermiş olsanız bile, bunları istediğiniz zaman kolayca iptal edebilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler.

Üçüncü taraf uygulama izinleri nasıl değiştirilir?

iOS 15 ve sonraki sürümlerde izinlerin nasıl değiştirileceği aşağıda açıklanmıştır :

1. iPhone’unuzda Ayarlar’a dokunun .

2. Gizlilik öğesine dokunun .

Gizlilik menüsünde Kişiler , Fotoğraflar ve Kamera gibi işlevleri seçerek hangi üçüncü taraf uygulamalarının bu bilgilere erişmek için izin istediğini görebilirsiniz. Kişiler’e dokunmak, bir not alma uygulamasının kişiler listenizdeki kişilerin adlarına ve numaralarına erişimi olduğunu gösterebilir. Erişimi durdurmak için bu uygulamaların yanındaki kaydırıcıya dokunabilirsiniz.

Gizlilik menüsünde daha fazlası

Gizlilik menüsünde uygulama izinlerini iptal etmenin yanı sıra, hangi uygulamaların konum verilerinize erişebileceğini de özelleştirebilirsiniz. Menünün üst kısmındaki Konum Servisleri’ne dokunursanız , telefonunuzdaki tüm uygulamalar veya bazı uygulamalar için bu servisleri açabilir veya kapatabilirsiniz. iPhone’umu Bul’u etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Konumumu Paylaş menüsüne ve konumunuzu paylaştığınız kişilerle de dokunabilirsiniz .

Ayrıca Gizlilik menüsünde Apple Advertising adlı bir seçenek vardır . Apple’ın reklam hedefleme bilgilerini görüntülemek ve bu kişiselleştirilmiş reklamları açmak veya kapatmak için buna dokunun. Apple , kişiselleştirilmiş reklamları kapatmanın App Store, Apple News ve Stocks’ta gördüğünüz reklamları sizinle daha az alakalı hale getireceğini, ancak bu uygulamalarda gördüğünüz reklamların sayısını azaltmayabileceğini söyledi.

Daha fazla bilgi için, iPhone uygulamalarının sizi izlemesini nasıl durduracağınızı , gizliliğinizi ve en iyi iPhone VPN’lerini geliştirmek için Apple ile Giriş Yap özelliğini nasıl kullanacağınızı öğrenin .

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir