Uygulamalar Nasıl Daha Hızlı İndirilir ?

Her zaman daha fazla hıza ihtiyaç vardır. Ne kadar çok zamanınız olursa, uygulamanız o kadar iyi olabilir. Bu, özellikle uygulamalar söz konusu olduğunda geçerlidir. Aşağıda, uygulamalarınızı daha hızlı indirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları verilmiştir.

Uygulamalar Nasıl Daha Hızlı İndirilir

 • Uygulamanızın daha hızlı indirilebilmesi için öncelikle yapmanız gereken birkaç şey var. Yeni başlayanlar için, uygulamanızın doğru miktarda RAM ve işlem gücüne sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca indirme dosyanızın boyutunun her cihaz için doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun nedeni, değilse, uygulamanızın indirilmesinin daha uzun sürmesidir.
 • Uygulamanızı yayınlamadan önce mümkün olduğunca çok cihazda test ettiğinizden emin olun. Tüm cihazlarda test etmezseniz, piyasaya sürüldükten sonra bir şeyler düzgün çalışmayabilir. Test etmenin amacı, insanlar uygulamanızı yüklediğinde, uygulamanızı kullanırken karşılaşabilecekleri herhangi bir sorun veya hatadan dolayı hüsrana uğramamalarıdır.
 • Yapabileceğiniz başka bir şey de Google Chrome’un geliştirici araçlarını (veya benzer araçları) kullanmaktır. Bu araçlar, geliştiricilerin kodlarında neyin yanlış gittiğini anlamalarına ve sorunları sürüm sırasında ortaya çıkmadan önce düzeltmelerine olanak tanır. Bu araçlar Chrome, Safari ve Firefox için kullanılabilir.
 • Yukarıdakilerin hepsini yaptıktan sonra uygulamanızı indirme konusunda hâlâ sorun yaşıyorsanız, Android konusunda deneyimli bir geliştiriciyle iletişime geçmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Doğru Cihazı Seçmek

 1. Bir uygulama oluşturuyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, uygulamanızı hangi cihazların kullanacağını bulmaktır. Bu, cihazınızın ne kadar RAM ve işlem gücüne sahip olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca indirilen dosyaların boyutunu da belirler.
 2. Sonraki adım, her cihaz için indirme dosyasının boyutunu belirlemektir. Küçük bir bütçeniz varsa, farklı cihazlar için birden fazla indirme oluşturmak en iyisidir. Örneğin, büyük bir bütçeniz varsa ve tüm cihazlar için optimize edilmiş bir deneyim sağlamak istiyorsanız, tüm platformlarda çalışabilen tek bir indirme yapmak en iyisidir.
 3. Son olarak, dosyalarınızı yayınlamadan önce her cihazla ilgili uyumluluk sorunlarını bilmeniz önemlidir, böylece sorunları yayınlanma sırasında ortaya çıkmadan önce düzeltebilirsiniz.

İnternet Bağlantınızı Optimize Etme

Bu, düzeltebilmeniz için internet bağlantınızda neyin yanlış olduğunu bulma sürecidir.

 1. Ağ bağlantılarınızı kontrol edin ve internete bağlı olup olmadığınızı görün.
 2. Cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaların önbelleğini ve verilerini temizleyin:

Ayarlar > Depolama > Depolamayı yönet > Önbelleği ve verileri temizle.

 1. Çalışan tüm uygulamaları kapatın.
 2. Önbelleği ve verileri tekrar temizlemek için cihazınızı tamamen yeniden başlatın: Ayarlar > Güç > Yeniden Başlat (güç düğmesine basın)
 3. Cihazınızda kullandığınız herhangi bir oyunu veya uygulamayı açın, ardından ana sayfa düğmesine basarak ve açılır menüden Çık’ı seçerek durdurun.
 4. Kullanmakta olduğunuz herhangi bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizleyin: Ayarlar > Depolama > Depolamayı yönet > Önbelleği ve verileri temizle.
 5. Cihazınızın ayarlarına gidin ve ‘Wi-Fi’ seçeneğini bulun. Kapatın, birkaç saniye bekleyin ve ardından tekrar açın.
 6. Cihazınızın ayarlarına gidin ve ‘Mobil ağlar’ seçeneğini bulun, kullanmadığınız tüm bağlantıları devre dışı bırakın, birkaç saniye bekleyin ve tekrar etkinleştirin

Verileri Alma ve Önbelleğe Alma

Bazen internetten veri almak zor olabilir. Bu olursa, bunun yerine verileri önbelleğe almayı düşünebilirsiniz.

 • Hızı artırmak için verileri almanız ve önbelleğe almanız gerekir. Veri alma, uygulamanızın veritabanından bilgi alma işlemidir. Önbelleğe alma, kullanıcı uygulamanıza döndüğünde bilgilerin zaten alınmış olması için cihazınızda bilgi depolamaktır.
 • Uygulamanızın veritabanından bilgi aldığınızda, veritabanında depolanan veri miktarına bağlı olarak biraz zaman alabilir. Veritabanınızda ne kadar çok veri depolanırsa, bu bilgileri almak o kadar uzun sürer.
 • Veri alımını hızlandırmak için bazı bilgileri daha sonra kullanmak üzere önbelleğe alabilirsiniz. Örneğin, bir kullanıcı hesabına her giriş yaptığında bir hesabın tüm iletişim bilgilerini almak yerine, yalnızca e-posta adresini kaydedebilir ve bu bilgileri ayrı bir kaynaktan (API gibi) alabilirsiniz.

Uygulamanızın Duyarlı Olduğundan Emin Olun

Uygulamanızı olabildiğince hızlı hale getirerek yanıt verdiğinden emin olun. Bu, uygulamanızın hızlı yüklendiğinden ve gezinmenin kolay olduğundan emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

 1. İlk adım, uygulamanızın duyarlı olduğundan emin olmaktır. Bu, uygulamalarınızın farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine uyum sağlayabilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, yazı tipinizin boyutunun yanı sıra resimlerinizin genişliğini ve yüksekliğini ayarlayarak gerçekleştirilebilir. Karmaşık olması gerekmez, ancak tasarım boyunca tutarlı olması gerekir.
 2. Ayrıca, kullanıcılarınızın içinde gezinebilmesi için uygulamanızda birkaç farklı ekran bulunduğundan emin olmanız da önemlidir.
 3. En önemli şey, uygulamanızın her zaman güncellenmesi gerekmediğinden veya hataları olduğundan emin olmaktır. Olursa, kullanıcılar rahatsız olacak ve uygulamanızı tekrar kullanmak istemeyecektir.
 4. Bir uygulamayı yayınlamayı planlıyorsanız, yayınlamadan önce iyice test ettiğinizden emin olun. Bunun nedeni, uygulamanızı düzgün bir şekilde test etmez ve ardından serbest bırakmazsanız, gerçek hayatta işlerin çalışma şekliyle ilgili, kullanıcılar için çok can sıkıcı olabilecek hatalar veya başka sorunlar olabilir.

Uygulamanızın Daha Hızlı Yükleniyormuş Gibi Hissetmesini Nasıl Sağlarsınız?

Hız, uygulamanızı geliştirebileceği veya bozabileceği için kullanıcı deneyiminin çok önemli bir parçasıdır. Örneğin, uygulamanızın yavaş yüklendiğini düşünüyorsanız, muhtemelen başka bir güne ertelersiniz veya tamamen iptal edersiniz. Uygulamanızın hızını artırmak ve daha hızlı yükleniyormuş gibi görünmesini istiyorsanız, atmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Arka plan rengini siyahtan beyaza değiştirin. Bu, yükleme süresini %20’ye kadar azaltabilir.
 • Uygulamada kullanılmayacak tüm gereksiz resimleri web sitenizden kaldırın. Ayrıca, reklamlar ve gezinme menüleri gibi sitelerinizdeki diğer öğeleri de kaldırabilirsiniz.
 • Basit bir Google aramasıyla web sitenizdeki sayfa sayısını azaltın ve gereksiz içeriği kaldırın.
 • Cihazınızdaki mobil verilerle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Varsa, düzeltilene kadar konum hizmetlerini kapatın. Bir uygulamanın sahip olduğu daha fazla bilgi, yüklenmesi daha uzun sürer; bu nedenle, müşterilerin ihtiyaç duyduğu her şeyi sunmaya devam ederken bunu mümkün olduğunca azaltmayı deneyin.

Çözüm

Uygulamanızın daha hızlı indirilmesini sağlamak, uygulamanızın etkileşimini artırmak için çok önemli bir adımdır, bu nedenle indirmelerinizi hızlandırmak için bu ipuçlarını kullandığınızdan emin olun.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir