Web Sunucusu Vs. Web Hosting – Fark Nedir?

Web barındırmayı bir web sunucusuna karşı birlikte yaşayan iki arkadaş olarak düşünün. Bir web sunucusu bir evdir ve web sunucusu, o evin sahibi olan ev sahibi gibidir.

Web sunucusu ve web barındırma hizmetlerinin rolü, yeni teknolojilerin tanıtılmasıyla önemli ölçüde değişti.

Her iki hizmet de bir web sitesi oluşturmak için gereklidir, ancak çok farklı şeyler sunarlar. İki hizmet birbirine özel değildir; ikisine de aynı anda sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte, çok farklı şekillerde çalışırlar ve yalnızca belirli koşullar için gerekli olan belirli işlevlere sahiptirler.

Bu iki hizmet arasındaki farkları anlamak, sitenizi başlatırken doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Web sitenizi barındıran ve kullanıcılara içerik sunan ar veya yazılımlara bakalım. Web sitesi altyapısının temel bileşenlerinden biridir.

Kullanıcılar sitenize eriştiğinde, sunucu isteği alır ve ardından içeriği tarayıcılarına göndererek kullanıcıya geri iletir.

İnternetin ilk günlerinde, web sunucuları çoğunlukla veri merkezlerinde bulunan fiziksel bilgisayarlardı.

Ancak dünya giderek dijitalleştikçe fiziksel sunuculara olan ihtiyaç azalmaya başladı.

Web sunucuları da sanal olabilir, yani fiziksel donanım yerine sanal makinelerde barındırılırlar. Bu, bir web sunucusunun ne olduğu konusunda çok fazla kafa karışıklığı yarattı.

Web Barındırma Nedir?

Web barındırma, web siteniz için bir sunucu sağlama hizmetini ifade eder. Çok az fiziksel kaynağa sahip olduğunuz ve çoğunlukla sanallaştırıldığı bir bulut barındırma türüdür.

Bir barındırma sağlayıcısı, size web sitesi dosyalarınızı barındıran bir sunucu sağlayacaktır. Bu, sitenizin tüm içeriğinin sunucularında depolandığı ve bunu kullanıcılara sunmaktan sorumlu oldukları anlamına gelir.

Barındırma sağlayıcıları, genellikle paylaşılan barındırma, bayi barındırma, sanal özel sunucular (VPS), özel sunucular ve daha fazlası gibi farklı barındırma hizmetleri sunar.

Dahil olmak üzere farklı web barındırma türleri vardır;

Paylaşılan ana bilgisayar

Çoğu zaman, paylaşılan bir barındırma hesabı, paylaşılan sunucuları kullanır. Bu, birden fazla web sitesinin ve kullanıcının aynı sunucuda barındırıldığı anlamına gelir. Çoğu ücretsiz web sitesi oluşturucu ile elde ettiğiniz barındırma türüdür.

Size sınırlı miktarda alan ve bant genişliği verilecek, bu nedenle bu sınırları aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Özel ev sahibi

En yaygın olarak, büyük miktarda sunucu alanına ihtiyaç duyan büyük, yüksek trafikli web siteleri tarafından kullanılır. Çok çeşitli istemciler için web siteleri barındırmak yerine, sunucuyu kullanan tek kişi siz olacaksınız. Web siteniz çok büyük miktarda sunucu alanına ve bant genişliğine erişebilecek.

Ücretsiz ev sahibi

Ücretsiz barındırma hizmetlerinin pop-up reklamlarla dolup taşması, sizi gölgeli yerlere yönlendirmesi ve hatta tamamen var olmaması nadir değildir.

Web sitenizi barındırmak için kolayca en riskli seçeneklerdir, ancak aynı zamanda en basitlerinden biridir. Hizmet ücretsiz olduğu için, ücretli barındırmada olduğu gibi aynı titiz kayıt sürecinden geçmeniz gerekmeyecektir.

Her türün avantajları ve dezavantajları vardır. Paylaşımlı barındırma genellikle tahsisli barındırmadan daha ucuz olsa da, birden çok bilgisayar sınırlı kaynaklar için rekabet ettiğinden yükleme sürelerinin düşmesine neden olabilir.

Adanmış barındırma genellikle paylaşılan barındırmadan daha pahalıdır, ancak çok sayıda site çalıştırmayı planlayan veya yoğun trafiğe veya dosya boyutlarına sahip olanlar için idealdir.

Web Sunucuları ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Web sunucusu ve web barındırma, bir bilgisayar ağı bağlamında birbirinin yerine kullanılan iki terimdir.

Bu terimler, bilgisayarların iletişim kurmasını ve veri paylaşmasını sağlayan teknolojiyi ifade eder. Basit bir ifadeyle, web sunucuları web sitelerini çalıştıran bilgisayarlardır, web barındırma ise web sitelerini barındırmak için sunucuları kullanma işlemidir.

Web barındırma, web sitesi sahiplerinin web sitelerini World Wide Web üzerinden erişilebilir hale getirmelerine olanak tanır. Öte yandan, bir web sunucusu, ağdaki programlara veya cihazlara hizmet sağlar.

Web Sunucusu ve Barındırma Hizmeti Nasıl Seçilir?

Artık bir web sunucusu ve web barındırma arasındaki farkı bildiğinize göre, web siteniz için doğru hizmeti nasıl seçeceğinizi öğrenmenin zamanı geldi.

Bir barındırma sağlayıcısı ve web sunucusu seçerken, birkaç şeyi düşünmeniz gerekir. Öncelikle, web sitenizin hangi işletim sisteminde çalıştığını düşünmeniz gerekir.

Bu, hangi sanal sunucu barındırma sağlayıcısının sitenize en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Ardından, sitenizin aldığı trafiği dikkatlice düşünmelisiniz. Bu, siteniz için doğru barındırma düzeyini seçmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, sitenizi ne kadar süre çevrimiçi tutmayı planladığınızı düşünün. Bu, siteniz için doğru uzun vadeli barındırma planını seçmenize yardımcı olacaktır.

Hızlı, güvenilir ve güvenli bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, doğru web barındırma hizmetlerini seçmeniz gerekir.

kontrol ederseniz DreamHost incelemeleripiyasadaki en iyi web barındırma hizmeti sağlayıcılarından biri olduklarını bileceksiniz.

Barındırma sağlayıcınız ayrıca veri yedekleme, kötü niyetli saldırılarla başa çıkma ve ağ çalışma süresi gibi şeylerden de sorumlu olacaktır. Bunun nedeni, web sitesinin sonuçta sunucularında barındırılıyor olmasıdır.

Özetliyor

Şimdiye kadar, web sunucusu ve web barındırma net olmalıdır. Bir web sitesi, bir işletmenin çevrimiçi varlığıdır ve yalnızca onu barındıran sunucu hızlı, güvenilir ve güvenliyse başarılı olacaktır.

Bir barındırma sağlayıcısı ve web sunucusu seçerken, web sitenizin çalıştığı işletim sistemi, sitenizin aldığı trafik miktarı ve web sitenizi çevrimiçi tutmayı planladığınız süre gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu, siteniz için en iyi uzun vadeli barındırma planını seçmenize yardımcı olacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir