Web Uygulaması Geliştirme için Node.js’yi Ne Zaman ve Neden Kullanmalısınız?

JavaScript artık yalnızca istemci tarafı programlama dili olarak kullanılmamaktadır; uygulama alanı büyüdükçe, artık sunucu tarafı geliştirme için kullanılmaktadır. Node.js’nin çevrimiçi uygulama geliştirmedeki bu paradigma değişikliğinde çok önemli olduğuna şüphe yok.

Node.js Kullanma Nedenleri:

Node.js Ubiquity ile zafere ulaştı

Node.js sayesinde JavaScript’in artık hem tarayıcıda hem de sunucuda bir yeri var. Tarayıcı veya sunucu için geliştirilen Node.js kodu her ikisinde de benzer şekilde davranır. Bir şirket, tarayıcının sunucuya aktarılması için tasarlanan mantığı değiştirmekte ısrar ederse, Node.js kod dönüşümü basittir.

Node.js hız açısından zafer kazandı

Node.js’nin hızı işletmeler tarafından takdir edilmektedir. Node.js, JavaScript’i yerel makine koduna dönüştüren ve en yüksek hızda çalışan Google’ın V8 motorundan yararlanır. Node.js, kilitlenen bir baş ağrısına neden olan farklı iş parçacıklarının oluşturulmasını dengelemez, bunun yerine tek bir iş parçacığına, olay döngüsüne sahiptir.

Node.js, web uygulamalarında veritabanı okuma ve yazma, ağ bağlantısı okuma ve yazma, dosya sistemi okuma ve yazma gibi ortak etkinlikleri hızlı bir şekilde yapabilir.

Kiralık Node.js geliştiricileri geliştirme sürecini hızlı ve kolay hale getirecektir.

Node.js Veri Akışında zafer kazandı

HTTP istekleri ve yanıtları, geleneksel web sistemlerinde ayrı olaylar olarak ele alınırken, bunlar gerçekten veri akışlarıdır. Verilerin akışlar halinde gönderilmesi nedeniyle, bu yetenek, dosyaları yüklenirken işlemek gibi bazı harika özellikler oluşturmak için Node.js ile tam olarak kullanılabilir. Bu, video veya sesi gerçek zamanlı olarak kodlamak için de kullanılabilir.

Veritabanı Sorguları Node.js tarafından kazanılır.

JavaScript, MongoDB ve CouchDB gibi yeni NoSQL veritabanları için veritabanı sorguları yazmak için kullanılır. Node.js’yi NoSQL veritabanlarıyla birleştirirken, geliştiricilerin sözdizimsel farklılıkları bilmek için vites değiştirmelerine gerek yoktur. Node.js, JSON’dan ikili modellere çeviri gerektiren Ruby on Rails’in aksine, JSON’da depolanan veri formatının veri dönüştürme veya uyumsuzluk olmadan çalışmasına olanak tanıdığı için gerçek zamanlı web projelerinde üstündür.

Bir Proxy Sunucusu olarak Node.js kurtarmaya gelir

Node.js, çeşitli yanıt sürelerine sahip çeşitli hizmetleri proxy yapmak veya birçok kaynaktan veri toplamak için kullanılabilir. Örneğin, sunucu tarafı uygulama üçüncü taraf kaynaklarla arayüz oluşturuyorsa, video veya fotoğraf kaydediyorsa veya birçok kaynaktan veri topluyorsa, şirket proxy altyapısına sahip değilse veya bu çözüm için yerel geliştirmeye ihtiyaç duyuyorsa Node.js proxy olarak kullanılabilir.

Node.js ile gerçek zamanlı web uygulamaları oluşturmak çok kolay

Geliştiricilerin düşük seviyeli soketler ve protokoller hakkında endişelenmelerine gerek yok çünkü Node.js, sıfırdan bir doğum günü pastası yapmak veya PHP’de temel bir blog oluşturmak için gereken sürede kuyruklu yıldıza dayalı gerçek zamanlı web uygulamaları oluşturmalarına izin veriyor. Node.js, oyunlar ve sohbet uygulamaları gibi çok kullanıcılı gerçek zamanlı web programlarında mükemmeldir. Olay döngüsü, TCP üzerinde çalışan web soket protokolünü kullanarak çok kullanıcılı gereksinimleri yöneterek web geliştirme için HTTP maliyetini düşürür.

Node.js, gerçek zamanlı web uygulamaları geliştirmek için tek bir kod tabanıdır

Node.js, geliştiricilerin hem sunucuya hem de istemciye JavaScript yazmasına olanak tanır ve verileri otomatik olarak senkronize etmek için sunucu ile istemci arasında veri aktarımını kolaylaştırır. Node.js tabanlı bir web uygulaması çerçevesi olan Meteor, hem istemcide hem de sunucuda aynı kod tabanını çalıştırır. Sunucudaki verilerde yapılan değişiklikler anında istemciye yansıtılır ve bu verileri görüntüleyen web sitesi otomatik olarak kendini yeniler.

Node.js – Verimlilik Sırrı

Tüm Node.js uygulamaları JavaScript’te yazılmıştır; bu, ön uç ve arka uç geliştiriciler arasındaki önceden var olan engellerin tamamen ortadan kalktığını ve çeşitli firmalarda web geliştirme sürecinin üretkenliğini artırdığını ima eder. İşletmeler daha etkin bir şekilde çalışmak için silolar arası bağımlılıklardan kurtulabilir ve ön uç ve arka uç ekiplerini tek bir birimde birleştirebilir.

PayPal, Node.js kullanarak geliştirici üretkenliğini artırdı. Bir başvuru oluşturmak için çalışan sayısının yarısı gerekliydi ve yarı sürede teslim edildi.

Bir Sonraki Projenize Neden Node.js Eklemelisiniz?

Şu anda gümüş bir kurşun işlevi görebilecek ve tüm sorunlarınızı mucizevi bir şekilde çözebilecek bir çerçeve yok. Her çerçevenin avantajları ve dezavantajları vardır. Çeşitli cihazlarda çalışacak gerçek zamanlı uygulamalar oluşturmak istiyorsanız, gidilecek yol Node.js’dir. Node.js çerçevesi, çok sayıda kullanıcıyla ölçeklenebilir, hızlı ağ projelerinde kullanıldığında parlar. Node.js, uzun ömürlü uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olduğu için özel olarak tasarlanmış uygulamalar için idealdir. Harcanan çaba ve para için önemli uzun vadeli getiriler elde etmenizi sağlar.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir