WhatsApp artık kullanıcıları için pek çok şeye izin verecek.

WhatsApp artık kullanıcıların çevrimiçi durumlarını kimlerin görebileceğini kontrol etmelerine, gruplardan sessizce ayrılmalarına ve daha pek çok şeye izin verecek.

Birçoğumuzun, WhatsApp gruplarında sonsuz bir Günaydın, İyi Akşamlar ve diğerleri akışını paylaşmaya ve iletmeye son derece kendini adamış bu tür akrabalarımız var. Ve inanılmaz derecede sinir bozucu olsa da, WhatsApp grubundan ayrılmak garip bir yüzleşmeye neden olur. Neyse ki WhatsApp arkanızda ve şimdi bu soruna bir çözüm getirdi.

Meta’nın sahip olduğu mesajlaşma platformu, kullanıcılara WhatsApp deneyimleri ve gizliliklerini koruma araçları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan birkaç yeni gizlilik özelliği duyurdu. Bu özellikler arasında, grubun diğer birçok üyesini uyarmadan bir WhatsApp grubundan sessizce çıkmanın bir yolu vardır.

“WhatsApp’a yeni gizlilik özellikleri geliyor: herkesi bilgilendirmeden grup sohbetlerinden çıkın, çevrimiçi olduğunuzu kimlerin görebileceğini kontrol edin ve bir kez görüntülendiğinde ekran görüntülerini önleyin. Meta’nın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, “Mesajlarınızı korumak ve yüz yüze görüşmeler kadar özel ve güvenli tutmak için yeni yollar geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

WhatsApp’ın duyurduğu özellikleri tek tek ele alalım:

1. Çevrimiçi durumunuzu kimlerin görebileceğini kontrol edin

WhatsApp kullanıcıları, sohbet ettikleri kişinin adının hemen altında bulunan “Son Görülme” özelliğine alışıktır. Şimdiye kadar, gizlilik ayarları, kullanıcıların bunu herkesle, kişilerle veya hiç kimseyle paylaşmak isteyip istemediğine karar vermelerine izin verdi.

Şimdi, WhatsApp, çevrimiçi durumunuzu arkadaşlarınızdan ve kişilerinizden gizlemenize izin verecek benzer bir özellik sunuyor. “Çevrimiçi durum kontrolü” olarak bilinen bu, geçen ay iOS için beta testi altında olan bir özelliktir. Çevrimiçi durumunuzu kimlerin görebileceğini ve kimlerin göremeyeceğini seçebilir ve bu ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bu özellik, bu ay içinde kullanıma sunulduğunda WhatsApp’ın hem web hem de mobil sürümlerinde kullanılabilecek.

2. “Bir Kez Görüntüle” mesajları için ekran görüntüsü engelleme

Bir Kez Görüntüleme mesajları, WhatsApp’ın geçen yılın sonlarına doğru kullanıma sunduğu bir özelliktir – kullanıcılar Bir Kez Görüntüleme fotoğrafı veya video gönderdiğinde, gönderen kişi daha sonra tekrar görüntüleyemez, iletemez, kaydedemez, yıldızlayamaz veya paylaşamaz. Bir Kez Görüntüle mesajı. Tek boşluk bir ekran görüntüsü alıyordu (bu, Bir Kez Görüntüleme mesajı göndermenin tüm amacını ortaya koyuyor) ve şimdi WhatsApp bu deliği kapatıyor.

Şimdi, Bir Kez Görüntüleme mesajları için tam olarak göründüğü gibi yapacak bir “ekran görüntüsü engelleme” özelliğini test ediyor – kullanıcıların Bir Kez Görüntüleme mesajlarının ekran görüntülerini almasını engelleyecek. Şu anda beta aşamasında ve “yakında” kullanıma sunulacak.

3. Grupları sessizce terk edin

Bu özellik, bir dahaki sefere herhangi bir aile (veya diğer can sıkıcı) WhatsApp gruplarından çıkmak istediğinizde ve bir sonraki fiziksel toplantıda garip çatışmalardan kaçınmak istediğinizde faydalı olacaktır. Kullanıcıların diğer üyeleri uyarmadan WhatsApp grup(lar)ından ayrılmasını sağlar – yalnızca grupların yöneticileri bildirimleri alır.

Bu, WhatsApp’ın hem web hem de mobil sürümlerine sunulacak.

“WhatsApp’ta, insanların mesajları üzerinde daha fazla kontrol ve mahremiyete sahip olmalarını sağlayan ürün özellikleri oluşturmaya odaklandık. WhatsApp Ürün Müdürü Ami Vora, “Yıllar içinde, konuşmalarını güvende tutmaya yardımcı olmak için birbirine bağlı koruma katmanları ekledik ve yeni özellikler, mesajları gizli tutma taahhüdümüzü yerine getirmeye devam etmemizin bir yolu” dedi.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir