Xiaomi 12S Ultra saha testi: bazen inanılmaz bir kamera

Xiaomi 12S Ultra’nın kamerası dikkate değer bir başarı: 1 inç tipi sensör sunan şimdiye kadarki birkaç akıllı telefondan biri. Nispeten konuşursak, bu bir telefon için çok büyük bir sensör ve daha büyük sensörler genellikle daha iyi görüntü kalitesi sağlar.

12S Ultra’yı akıllı telefon kameralarında sınıfının liderlerinden bazılarıyla yan yana getirdiğimizde, daha büyük sensörün fark yarattığı net durumlar var. Ancak her şeyden çok, daha küçük sensörlerle bile Apple, Google ve Samsung’dan gelen görüntüleme sistemlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu vurgular. Mobil görüntülemenin geleceği yalnızca daha iyi donanımlarla kazanılmayacak.

İlk olarak, yoldan biraz temizlik yapalım. 1 inçlik tip bir sensör, hayatı kolaylaştırmak için genellikle 1 inç sensör olarak adlandırılır, ancak bu, sensörün tam anlamıyla bir inç boyunca veya çapraz olarak ölçtüğü anlamına gelmez. TV kamera tüpleriyle ilgisi olan eski bir adlandırma kuralıdır . Burada önemli olan, 1 inç tipi bir sensörün, tam çerçeve bir kamerada bulacağınızdan çok daha küçük, ancak hemen hemen tüm diğer akıllı telefon kameralarındaki sensörden önemli ölçüde daha büyük olmasıdır. Sony’nin RX100 serisi kameraları tarafından kullanılan sensörlerle aynı boyuttadır – bu nedenle bir akıllı telefon kamerasına 1 inçlik bir sensör yerleştirmek, onu paranın satın alabileceği en iyi geleneksel cepte taşınabilir kameralarla potansiyel olarak düz bir zemine yerleştirir.

Diğer özelliklere gelince, 12S Ultra’nın ana kamerası, stabilize f/1.9 lens ile 50,3 megapiksel çözünürlük sunuyor. Varsayılan olarak, bu 50 megapikselden 12 megapiksel görüntüler oluşturur. Ayrıca 48 megapiksel sensörlü ve 48 megapiksel ultra geniş açılı stabilize 5x telefoto lens (120 mm tam kare eşdeğeri) vardır. Xiaomi, kamerayı Leica ile birlikte tasarladığını ve kamera uygulamasının iki Leica markalı renk işleme profili sunduğunu söylüyor: Leica Vibrant ve Leica Authentic. 8K / 24p’ye kadar video kaydı destekleniyor ve ön tarafta 32 megapiksel selfie kamerası var.

Oh, ve bağlı bir telefon var, ama buna burada girmeyeceğiz. Sadece Çin’de satılıyor ve bu nedenle onu telefon olarak gerçekten test edemedim.

Sensör boyutu neden bu kadar önemli? Yeni başlayanlar için, ışık toplamada daha iyi olan daha büyük piksellere izin verir. Alan derinliği de biraz daha sığdır, bu nedenle çekiminizin arka planında ne kadar odakta olduğu konusunda daha yaratıcı kontrol sağlar.

Bu aynı zamanda, bağlı olduğu lensin daha büyük olabileceği ve ikisinin birleşiminin daha küçük bir lens/sensör kombinasyonundan daha fazla ışık toplayacağı anlamına gelir. Akıllı telefon kameraları, nispeten küçük sensörlerini ve kameralarını telafi etmek için birden çok çerçeve ve hesaplama yöntemleri kullanır. Buna rağmen, daha büyük bir sensör tarafından toplanan daha fazla görüntü bilgisi ile başlamak, çok loş ışıkta veya kameranın düşük ışıkta hareketli nesnelerle nasıl başa çıktığı konusunda büyük bir fark yaratabilir – akıllı telefon kameraları için büyük zorluklar.

Büyük bir sensörü hesaplamalı fotoğrafçılığın faydalarıyla bir araya getirmek, akıllı telefon görüntülemenin vaat edilen diyarı. Bir Google Pixel 6 Pro, Night Sight ile zaten çok düşük ışıkta etkileyici fotoğraflar çekiyor, ancak sistemde daha büyük bir sensörden daha iyi verilerle çalışsaydı daha da iyi görünebilirdi. 12S Ultra, bazı inanılmaz görüntüler elde etme yeteneğine sahiptir, ancak tam olarak vaat edilen arazi değildir.

iPhone 13 Pro Max, Pixel 6 Pro ve Samsung Galaxy S22 Ultra’dan bazı karşılaştırma görüntülerine baktığımda, 12S’nin nerede daha fazla ayrıntı yakalayabildiğini görmek için yakından bakmam gerekiyor. Özellikle aşağıdaki sahnede, gölgelerde kaybolmak yerine yeşilliklerde daha fazla yaprağın göründüğü gölge ayrıntılarının olduğu alanlarda görmek en kolayıdır. Ayrıca 12S Ultra’nın görüntüsünün nasıl pozlandığını da tercih ederim; yer seviyesindeki ışıklar, Pixel 6 Pro’nun görüntüsünde olduğu gibi üflenmiyor. Aşağıdaki kaydırıcılardaki resimler, karşılaştırma için yüzde 100 kırpmadır.

12S Ultra, iPhone 13 Pro Max’ten de biraz daha iyi performans gösteriyor. İnce ama şişelerdeki ince detaylar biraz daha net. 12S Ultra, 13 Pro’nun tam olarak tutunamadığı gölgelerde de renk detayını koruyor ve onları siyahlarla eziyor.

108 megapiksel sensör kullanıyor. İki kat piksel çözünürlüğü ile Samsung ile rekabet ederken bile, Xiaomi 12S Ultra, aşağıdaki görüntünün arka planındaki zincir bağlantı çit gibi çok ince ayrıntıları çözme konusunda daha iyi bir iş çıkarıyor.

Bunların hepsi çok etkileyici, ancak gözle görülür bir fark görmek için ikisine yüzde 100 büyütme ile bakmam gerekiyor. Sadece anlık görüntü alıyor ve bunları sosyal medyada paylaşıyorsanız, farkı asla göremezsiniz. Bunun da ötesinde, 12S Ultra, diğer tüm akıllı telefon kameralarının karşılaştığı birçok zorlukla karşı karşıya. Karışık aydınlatma bazen garip pozlama seçeneklerine neden olabilir.

Ve 1 inçlik bir sensör daha büyüktür, ancak öznenize gerçekten yaklaşmadığınız sürece, doğal olarak size büyük sensörlü kameraların yapabileceği türden bulanık arka plan portreleri vermeyecektir. Bu nedenle, diğer tüm akıllı telefon kameraları gibi portre modunu kullanır ve sonuçlar tutarsızdır.

Bazen harika görünüyorlar. Ilımlı iç mekan aydınlatmasında, herhangi bir akıllı telefonla çektiğim 10 aylık oğlumun en sevdiğim portre fotoğraflarından bazılarını çektim. Açık olmak gerekirse, çocuğumun birçok farklı telefonla bir sürü fotoğrafını çekiyorum . Portre modu varsayılan olarak kırpılır, ancak işleri hızla değiştirmek için önceden seçilmiş farklı renk profillerine sahip üç farklı “profesyonel lens” arasından seçim yapabilirsiniz: siyah beyaz 35 mm, “girdaplı bokeh” 50 mm ve yumuşak odak 90 mm. Hile yapacaklarını düşündüm, ama onları düşündüğümden daha çok seviyorum. Eğer bu Leica’nın etkisinin bir ürünüyse, sanırım ben de hayranıyım.

Arka planda birkaç kişinin olduğu farklı bir durumda, portre modu fotoğrafları çok daha kötü görünüyor. Öznemi arka plandaki insanlardan ayırt etmekte zorlanıyor ve odakta başıboş bir kol ve bacak yakalıyor. Sonuçları kesinlikle mükemmel olmasa da Samsung S22 Ultra aynı durumda çok daha iyi performans gösteriyor. Portre modu, şu ana kadar gördüğümüz diğer tüm akıllı telefon kameralarında olduğu gibi, 12S Ultra için karışık bir çanta.

Yine de genel olarak, 12S Ultra ile çekim yapmayı gerçekten sevdim ve başka bir akıllı telefon kamerasıyla yapacağımdan daha fazla durumda kendime güvenmeme izin verdim. Bu da tamamen adil olmayabilir. Sanırım daha büyük bir sensörle çalıştığımı bilmek, onu başka bir telefon kamerasından daha fazla şekilde kullanmaya ikna etti. Buna rağmen, kocamın çocuğumuzu havaya fırlatırken fotoğrafını çekmek veya hareket eden bir nesneyle inanılmaz ışıktan daha az portre modunu kullanmak gibi bu kullanım durumlarının çoğuna şaşırtıcı derecede iyi dayandı. Her iki durumda da beklediğimden çok daha fazla kaleci buldum.

Kısmen, aslında çok güzel olan renk işlemeye bağlı olabilir. Belirgin bir şekilde Leica olarak belirlemezdim ve işleme veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla başka bir telefon kamerasında benzer rengi elde etmenin yüzlerce yolu var. Ama genellikle yerel kamera uygulamasından aldığımı alırım ve burada olanı severim.

Ancak deneyimden aldığım en büyük izlenim, iPhone 13 Pro Max, S22 Ultra ve Pixel 6 Pro gibi iyi kameraların önemli ölçüde daha küçük sensörlerle ne kadar iyi olduğu. 12S Ultra’nın faydalarının çoğunu yüzde 100’de görülebilen piksel düzeyinde ayrıntılara havale ediyor. Bu diğer telefon kameralarının, bu kadar dar bir boşluğu oluşturmak için hesaplamalı fotoğrafçılıkla yaptıkları çok etkileyici. Bu 1 inçlik sensör, bu kadar güçlü hesaplamalı görüntüleme pirzolalarıyla Pixel ve Galaxy telefonlarına girerse, bu çok heyecan verici bir olasılık.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir