Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G incelemesi

Xiaomi’nin Redmi markası, uygun fiyata üstün özellikler sunan sağlam giriş seviyesi telefonlarıyla uzun zamandır biliniyor. En son Redmi Note serisi bu kuralın bir istisnası değildir. Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G, Note 11 serisinin en üst modelidir, ancak yine de 329 $ gibi etkileyici bir maliyeti vardır – son birkaç yılın 1.000 $ + amiral gemisi telefonlarından çok uzak.

Ancak bu fiyat segmenti bile oldukça rekabetçi. Realme 9 Pro ve Galaxy A52s gibi telefonlar, benzer bir fiyata iyi performans ve birkaç üst düzey özellik sunar ve bazı durumlarda daha iyi bir seçenek olarak kendileri için bir dava oluşturur. Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G’ye mi gitmelisiniz, yoksa diğer seçeneklerden birini mi tercih etmelisiniz?

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G tasarımı

Redmi Note 11 Pro 5G, diğer popüler telefonlardan bir dizi tasarım ipucu alıyor ve genel görünümünü oldukça beğeniyorum. Cihazın ön ve arka tarafında düz cam paneller bulunan modern iPhone’lar gibi kare kenarları vardır.

Telefonun etrafındaki çerçeve plastikten yapılmış ve metal bir çerçeve görmek isterdim, ancak aşırı ucuz görünmüyor veya hissetmiyor. Ayrıca güç düğmesinde bir USB-C bağlantı noktası, bir kulaklık girişi ve bir parmak izi okuyucusu bulunur. Genel olarak, bu sensörün oldukça iyi çalıştığını ve çoğu zaman doğru olduğunu gördüm.

Cihazın ön tarafında, ortasında bir delgeç oluğu bulunan 6.65 inçlik bir ekran bulunuyor. Kesik oldukça küçük ve diğer birçok telefondan daha küçük.

Telefon, biraz hayal kırıklığı yaratan IP53 su ve toza dayanıklılık için derecelendirilmiştir. Bu, cihazınızı suya düşürürseniz kalıcı olarak hasar görmesini beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Tuhaf su sıçramalarına dayanmalı, ancak onu havuzun yakınında veya banyoda kullanmak istemeyeceksiniz.

Genel olarak Note 11 Pro’nun tasarımını beğeniyorum. Mutlaka o kadar benzersiz değil, ama iyi görünüyor ve plastik çerçeveye rağmen nispeten güçlü hissettiriyor.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G ekran

Telefonun ön tarafında 6.67 inçlik bir OLED ekran bulacaksınız. 1.080p çözünürlüğe sahip, ancak aynı zamanda 120Hz yenileme hızına sahip – bu fiyat aralığındaki bir telefon için çok sağlam bir ekran.

Yüksek yenileme hızı, telefonun daha yumuşak ve daha duyarlı olduğu anlamına gelir ve makul bir şekilde, yüksek bir yenileme hızını her zaman yüksek çözünürlükten daha önemli bulmuşumdur. Bir telefon üreticisinin 1.440p çözünürlük ile yüksek yenileme hızı arasında karar vermesi gerekiyorsa, yüksek yenileme hızı kesinlikle gidilecek yoldur.

Telefon ayrıca oldukça parlak hale gelir ve durumların büyük çoğunluğu için kolayca yeterince parlak olur.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G performansı

Redmi Note 11 Pro 5G , diğer Note 11 modellerinden farklı olarak, 6GB veya 8GB RAM ve 64GB veya 128GB depolama ile birleştirilmiş bir Snapdragon 695 işlemciye sahiptir. İnceleme modelimiz, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanıyla en üst düzey seçenektir.

Genel olarak, telefonu iyi performans gösterecek şekilde buldum. Günlük görevlerin çoğunu kekemelik veya gecikme olmadan halledebiliyordu ve uygulamaları açmak nadiren bir saniyeden uzun sürüyordu. Birkaç ağır uygulama açıkken bile çoklu görev iyiydi. Ağır mobil oyun ve gerçekten ağır çoklu görev gibi şeyler söz konusu olduğunda telefonun biraz yavaşladığını buldum , ancak çoğu nadiren büyük sorunlarla karşılaşacak. İşte elde ettiğimiz kıyaslama sonuçları.

GeekBench 5: 690 tek çekirdekli, 2031 çok çekirdekli
3DMark Yaban Hayatı: 1218
Bu sonuçlar fena değil, ancak GeekBench 5’in çok çekirdekli skorunda 2600 civarında puan alan Samsung Galaxy A52s gibi telefonların performansına tam olarak ulaşmıyorlar. Yine de, çoğu ortalama kullanıcı Redmi Note 11 Pro’nun sunduğu şeylerden memnun kalacak.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G pil ve şarj

Redmi Note 11 Pro, 5.000 mAh pil ile geliyor ve pil ömrünü oldukça iyi buldum. Telefon, yoğun kullanımda bile tam bir gün boyunca ve ertesi güne kadar kolayca dayanır. Bazıları telefonu tam iki günlük kullanıma kadar uzatabilir, bu kesinlikle yardımcı olur.
Telefon 67W hızlı şarjı da destekliyor, bu da yaklaşık 50 dakikada tamamen şarj edebileceğiniz anlamına geliyor. Bu fena değil – ve kısmen cihazın kablosuz şarjı desteklemediği gerçeğini telafi ediyor.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G kamera

Redmi Note 11 Pro 5G, bir adet 108 megapiksel ana kamera, bir adet 8 megapiksel ultra geniş kamera ve bir adet 2 megapiksel makro kamera ile üçlü kamera sistemi ile birlikte geliyor. İki yıl önce tüm orta sınıf Android telefonlarda bulunan, ortalamanın altında 2 megapiksellik makro kameraya sahip telefonların hala piyasaya sürüldüğünü görmek biraz hayal kırıklığı yaratıyor , ama işte buradayız.
Ana kamera ile çekilen görüntüler fena değil. Nispeten canlı ve renkliler ve ayrıntılar yeterince keskin. Ultra geniş kamera da oldukça yetenekli, ancak beklendiği gibi makro kamera tarafından çekilen görüntüler harika değil.

Ne yazık ki, video kaydı oldukça büyük bir ihmal gibi görünen 4K ile sınırlıdır. Telefonun selefi Redmi Note 10 Pro’nun 4K kayıt yapabildiğini düşünürsek özellikle garip.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G yazılımı

Redmi Note 11 Pro, ne yazık ki Android 11 tabanlı Xiaomi MiUI 13 ile birlikte geliyor. Bu, yeni widget’lar ve Gizlilik Panosu gibi yeni Android 12 özelliklerinden hiçbirini almayacağınız anlamına geliyor. Umarım, Xiaomi yakında Android 12 tabanlı yeni bir MiUI sürümü yayınlayacaktır , ancak henüz bununla ilgili bir haber yok.

Genel olarak, MiUI’de gezinmek nispeten kolaydır ve iyi görünür. Keşke biraz daha kişiselleştirmeye sahip olsaydım – örneğin, kare simgeler bana biraz eski geliyor, ancak bunları dairesel olanlara değiştirmenin bir yolu yok. Ayrıca işletim sistemi, muhtemelen istemeyeceğiniz veya ihtiyaç duymayacağınız ekstra uygulamalar ve yazılımlarla doludur. Hepsi otomatik olarak eklenen bir avuç oyun, WPS Office ve daha fazlası var. Neyse ki, bu uygulamaların çoğunu kaldırabilirsiniz.

MiUI’yi diğer Android sürümlerinden ayıran birkaç özellik vardır. Örneğin, Xiaomi, işleme kaynaklarını kullanmanın daha iyi olduğunu ve işlemci ve RAM kullanımını akıllıca takip etmesi ve gereksiz arka plan görevlerini ve işlemlerini sonlandırması gerektiğini söylüyor. Yine de tam olarak ne kadar iyi çalıştığını ölçmek zor.

Rekabet

Burada dikkate alınması gereken birkaç alternatif var. Özellikle bu telefondan biraz daha fazla olan ancak daha hızlı performans, daha iyi bir kamera sunan ve 4K video kaydı yapabilen Realme 9 Pro+’ı göz önünde bulundurmakta fayda var. Alternatif olarak, bulunduğunuz bölgeye göre fiyatları değişebilen Galaxy A52 ve OnePlus Nord 2’yi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G’yi satın almalı mıyım?

Hayır. Bunun yerine Realme 9 Pro+ satın almalısınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir