Yabani Kiraz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Yabani kiraz ağacı (Prunus avyumu) İngiltere’ye özgü, yaprak döken çiçekli ve meyve veren bir ağaçtır, bazen ‘gean’ adıyla da bilinir, ancak bu ad daha yaygın olarak İskoçya’da kullanılır. Yabani kiraz ağacı çiçekleri, büyük, yuvarlak bir ağaçta sarkık salkımlar halinde taşınan saf beyaz çiçek yığınları ile ilkbaharda güzel bir manzaradır. Bunu sonbaharda küçük kırmızı kiraz meyveleri takip eder ve bunlar yenilebilirken bazen biraz acı bir tada sahiptir. Buna rağmen yabani kiraz, birçok ekili kiraz ağacı çeşidinin ebeveynlerinden biridir.

Yabani kiraz ağacı yaprakları ilkbahar ve yaz boyunca yeşildir, ardından sonbaharda düşmeden önce muhteşem kırmızı ve altın tonlarına dönüşür. Kırmızı-kahverengi ahşap, dekoratif mobilya ve müzik aletleri yapımında kullanım için popülerdir. Çiçekler, meyveler ve yapraklar, çeşitli yaban hayatı için değerli yiyecekler sağlar. Yabani kiraz sert, dayanıklıdır ve suyla dolu zemin dışında çoğu toprakta büyümesi kolaydır, ancak bu yalnızca büyük bahçeler veya ağaçlık dikim için uygun büyük bir ağaçtır. Çift çiçekli çeşit (Prunus avyumu ‘Plena’) bahçe dikimi için en dekoratif değeri verir.

yabani kiraz ağacı nasıl yetiştirilir

Yabani kiraz ağaçlarını bol güneşte ve serbestçe akan herhangi bir makul toprakta dikin. Ağacın olgun boyutuna ulaşması için bolca alan bırakın. İdeal olarak uykudayken ekin. Kurulana kadar ilk yıl kadar kazıyın ve sulayın. Yabani kirazı sadece gerekliyse yaz aylarında budayın.

Yabani kiraz ağacını tanımlama

İlkbaharın başından ortalarına kadar salkımlar halinde doğan beyaz çiçekler 5 yapraklı, fincan şeklinde ve 2 cm’ye kadar çaptadır. Yabani kiraz ağacı kabuğu, parlak ve kırmızımsı kahverengi rengiyle tüm yıl boyunca çekici görünür. Yeşil yapraklar, 15 cm uzunluğa kadar, oval, dişli kenarlı, sonbaharda parlak bir renge sahiptir. Yabani kiraz çiçekleri kuş kirazına benzer (Prunus padus), ancak bu tür salkımlar halinde çok sayıda çiçek taşır, grimsi kahverengi kabuğa sahiptir ve nemli topraklarda yetişir.

Boyut, yükseklik ve yayılma

Yabani kiraz, yuvarlak bir dal başı oluşturan yaprak döken bir ağaçtır. Yabani kirazın boyu genellikle 10-15 metre civarındadır, ancak uygun yetiştirme koşullarında olgunlaştığında bu yüksekliğin iki katına kadar çıkabilir.

Yaban hayatı için değer

Yabani kiraz ağacı yaban hayatı için mükemmeldir. Nektar ve polen bakımından zengin çiçekler arılar ve diğer böcekler için besin sağlar, meyveler kuşlar ve memeliler arasında popülerdir ve yapraklar birçok güve tırtılı için önemli bir besin bitkisidir.


Yabani kiraz nereye ekilir

Yabani kirazları daha büyük bahçelere, vahşi ve ormanlık alanlara ekin.


yabani kiraz nasıl ekilir

Kiraz ağacı dikmek. Getty Resimleri

Sonbahar, dikim için ideal zamandır, bu nedenle ağaç, büyüme mevsiminden çok önce kurulmaya başlayabilir. Kışın sonları ile ilkbaharın başları bir sonraki en iyi zamandır. Bununla birlikte, büyüme mevsiminin geri kalanında iyi sulanırsa, kapta yetiştirilen ağaçlar yılın herhangi bir zamanında dikilebilir.

Köklerin yayılması için yeterince geniş bir dikim çukuru kazın. Kök topunun tepesinin toprak seviyesinde olduğundan emin olun, kuyuya sıkı sıkın, sulayın ve nemi tutmayı iyileştirmek ve yabani ot büyümesini engellemek için toprağı kompost veya yontulmuş ağaç kabuğu ile malçlayın. 45 derece açılı kısa bir direkle ağaca kazık atın ve bir ağaç bağı kullanarak gövdeye sabitleyin.

Buna benzer daha fazla


yabani kiraz nasıl budanır

Yabani kiraz budama kesimlerinden girebilecek hastalıklara karşı hassas olduğundan, yalnızca gerekliyse budama yapın. Mümkün olduğunca az kesim yapın ve bunu yazın kesiklerin hızla iyileştiği zamanlarda yapın.


Zararlılar ve hastalıklar

Birçokları gibi yabani kiraz ağacı Prunus türleri, bakteriyel kanserlere ve gümüş yaprak hastalığına karşı hassastır. Canker, sürgünlerin ölmesine ve düşen yapraklarda delikler bırakarak kahverengi lekelere neden olur. Silverleaf, etkilenen yapraklar büyüme ölmeden önce gümüşi bir parlaklık geliştirdiği için böyle adlandırılır. Temmuz ve Ağustos aylarında ölü ve hastalıklı ahşabı budayarak, sağlıklı büyümeye geri dönerek mücadele edin.


Yabani kiraz satın alırken tavsiyeler

  • Sadece bu büyük ağacın büyümesi için yeriniz varsa yabani bir kiraz ağacı satın alın. Aksi takdirde, çok daha kompakt olan birçok süs veya yenilebilir kiraz çeşidinden birini seçin.
  • Tarlada yetiştirilen (çıplak köklü) yabani kiraz ağaçları, Kasım’dan Mart’a kadar uykudayken satın alınabilir.
  • Uzman ağaç fidanlıkları, küçük fidanlardan büyük örnek ağaçlara kadar çeşitli boyutlar sunar.
  • Dinlenme mevsimi dışında dikim için yabani kiraz, fidanlıklardan ve bahçe merkezlerinden ve internetten kapta yetiştirilen bir ağaç olarak bulunabilir.

yabani kiraz nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir