Yazılım Bakımı Tam Olarak Nedir?

Yazılım bakımı, optimizasyonu, hata onarımını, kullanılmayan işlevleri kaldırmayı ve mevcut işlevleri iyileştirmeyi kapsayan geniş bir faaliyettir. Bu değişiklikler gerekli olduğundan, ayarlamaları tahmin etmek, düzenlemek ve etkilemek için bir çerçeve geliştirilmelidir. Yazılım bakımının önemli bir yönü, geliştirme döngüsü boyunca doğru bir planın oluşturulmasıdır. Bakım genellikle proje maliyetlerinin %40-80’ini oluşturur ve en pahalısı üst direktir. Sonuç olarak, bakıma odaklanmak masrafların düşük tutulmasına yardımcı olur.

Yazılım Bakımı Tam Olarak Nedir?

Başlamak için, yazılım bakımını yazılım geliştirmenin bir adımı olarak tanımlayalım. Daha önce de belirtildiği gibi bakım, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün (SDLC) bir bileşenidir. Yazılım, piyasada yayına girer girmez bakım aşamasına başlar. Bu aşamada, yazılım mühendisleri ve test uzmanları, olası sorunlar ve hatalar için programı sürekli olarak izlerler. Birkaç test ve KG oturumundan sonra bile gizli kusurlar ortaya çıkacaktır.

Ancak, yazılım bakımı, üretim sonrası sürecin tek yönü değildir. Sistemin hatasız olduğundan emin olmanın yanı sıra, programınızın ölçeklenebilir olduğundan emin olun. Yükseltmeler ve yeni özellikler almazsa programınız eski olabilir. Bu bağlantıyı izleyerek profesyonel geliştiricilere bunun neden bu kadar önemli olduğunu sorun: https://www.dewais.com/services/software-maintenance-and-support-services/; veya bu makalenin ilerleyen kısımlarında daha fazlasını okuyun.

Bakım Türleri

Programın niteliğine bağlı olarak, bakım türü kullanım ömrü boyunca değişebilir. Bu, bir kullanıcı tarafından tanımlanan bir hata gibi normal bir bakım işlemi olabilir veya bakımın büyüklüğüne veya niteliğine bağlı olarak başlı başına önemli bir olay olabilir. Niteliklerine göre, aşağıdakiler bazı bakım biçimleridir:

  • Düzeltici bakım kullanıcılar tarafından tanımlanan veya kullanıcı hata raporları ile belirlenen sorunları gidermek veya çözmek için yapılan değişiklikleri ve güncellemeleri içerir.
  • Uyarlanabilir Bakım yazılım ürününü güncel tutmak ve sürekli değişen teknoloji ve iş dünyasına adapte etmek için yapılan değişiklikleri ve güncellemeleri gerektirir.
  • Kusursuz Bakım Yazılımın uzun süre işlevsel kalmasını sağlamak için yazılımda değişiklik ve yükseltmeler yapmayı gerektirir. Yazılımın güvenilirliğini ve performansını artırmak için ek özellikler ve kullanıcı gereksinimleri sağlar.
  • Önleyici Bakım gelecekteki sorunlardan kaçınmak için değişiklik yapmayı ve yazılımı güncellemeyi gerektirir. O sırada önemsiz olan ancak gelecekte ciddi zorluklar yaratabilecek sorunları çözmeyi amaçlar.

Bakımın Önemi Nedir?

Yazılım bakımını ve türlerini tanımladığımıza göre, şimdi bunun şirketinizi nasıl etkileyebileceğine bakalım. Bakım, post prodüksiyonun bir bileşeniyken, şirket sahipleri neden yazılımlarını korumak ve geliştirmek için harcama yapsın?

Hata düzeltme

Yazılım bakımı neden gereklidir? Basitçe söylemek gerekirse, sorunlar ortaya çıkar çıkmaz çözülmelidir. Ana amaç, koddaki kusurları mümkün olan en kısa sürede bulmak ve düzeltmektir. Her beş dakikada bir başarısız olan bir mobil uygulamayı kim kullanmak ister? Geliştiriciler Dewais Bu sorunları mümkün olduğunca önlemeye çalışın ve ortaya çıkar çıkmaz onlarla ilgilenin.

Piyasa koşulları

Yazılımınızı güncellerken, sadece teknolojik gelişmelere odaklanmanız gerekmez. Özellikle programınız belirli bir kitleye yönelikse, piyasa dalgalanmalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Yolculuk boyunca bazı kurallar ve sınırlar ortaya çıkabilir. Bu düzenlemeler, programınız belirli bir hedefe hitap ediyorsa geçerli olabilir.

Hedef ana bilgisayardaki değişiklikler

Hedef ana bilgisayar, müşterilerin yazılımı yükleyebileceği platform veya cihazdır. Neredeyse her yıl piyasaya yeni bilgisayarlar ve mobil araçlar piyasaya sürülmektedir. Güncellemelere ek olarak sistem yükseltmeleri yazılımınızı değiştirebilir. Sonuç olarak, programınızın tüm işletim sistemleri ve donanımlarla uyumlu olmasını sağlamak için ayarlamalar yapmalısınız.

Tüm eski işlevleri kaldırın

Sistem değişiklikleri nedeniyle bir fonksiyon geçersiz hale geldiğinde, onu programdan sıyırmanız gerekir. İstenmeyen özellikler çözümde yer kaplar. Bu durum uygulamanızın performansını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, eski bileşenlerden kurtulmalı ve bunları yeni araçlar ve teknoloji ile değiştirmelisiniz.

Çözüm

Bakım işletmeler tarafından gözden kaçırılmamalıdır. Mevcut kullanıcılarınızı mutlu etmek ve yenilerini çekmek için yazılım bakımına yatırım yapın.

Bakımın yalnızca hataları ve sorunları onarmaktan daha fazlası olduğu düşünüldüğünde, yazılım bakım ekibinizin yenilikçi ve sektörlerinde eğitimli olması gerekir. Yazılımınızın geliştirilmesine katkıda bulunmak için meraklı beyinlere ihtiyacınız var. Ürününüzün ve buna bağlı olarak işinizin başarısına kendini adamış bir personel.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir