Yeniden Kullanılabilir Bir Araba Hava Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Arabanızın hava filtresini nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Arabanızın hava filtresinden nasıl tasarruf edeceğinizi biliyor musunuz? Her ikisine de evet cevabı verdiyseniz, bu blog yazısı tam size göre. Bu blog yazısında, size yeniden kullanılabilir bir araba hava filtresini nasıl temizleyeceğinizi öğreteceğiz.

Arabanızın hava filtresini temizlemenin neden önemli olduğunu tartışarak başlayacağız ve ardından size nasıl yapılacağını göstereceğiz. Ayrıca arabanızın hava filtresi temizliğinden nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı ipuçları da vereceğiz.

Aracınızın hava filtresini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Arabanızın hava filtresinin üst kısmındaki plastik kapağı çıkarın. Eski yeniden kullanılabilir filtreyi dışarı çekin ve gevşek kalıntıları silkeleyin. Kalan kalıntıları suyla durulayın ve yerine koymadan önce tamamen kurumasını bekleyin.
 2. Elinize az miktarda bulaşık deterjanı sıkın ve sabunla tamamen dolana kadar tekrar kullanılabilir araba hava filtresine iyice yedirin. Filtredeki fazla suyu sıkın ve aracınızın hava giriş sistemine geri takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Şimdi yeni görünmelidir!
 3. Küçük deliklere sahip yeniden kullanılabilir bir hava filtreniz varsa, onu yeni bir filtreyle değiştirmek en iyisidir. Temizlemeye çalışmasanız bile tekrar kullanmayın.
 4. Yeniden kullanılabilir araç hava filtresi hala ıslakken, aracınızın kabininde bulunabilecek kalıcı kokuları maskelemek için hava spreyi veya koku giderici püskürtün. Plastik kapağı tekrar kullanılabilir araç hava filtresinin üzerine takmadan ve aracınızın hava giriş sistemine yeniden takmadan önce oda spreyi veya koku gidericinin tamamen kurumasını bekleyin.
 5. Deliği olmayan yeniden kullanılabilir bir hava filtreniz varsa, temizlemek için nemli bir bezle silin. Plastik kapağı tekrar kullanılabilir araç hava filtresinin üzerine takmadan ve aracınızın hava giriş sistemine yeniden takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.
 6. Aracınızın hava filtresinin normalden daha hızlı tıkanmasına neden olabilecek çok fazla toz ve kir bulunan bölgelerde araç kullanıyorsanız bu işlemi düzenli olarak tekrarlamanız gerekebilir. Bu adımı atlamayın, aracınızın hava giriş sisteminde herhangi bir performans sorunu yaşamamanızı sağlayacaktır.
 7. Yeniden kullanılabilir araç hava filtrelerinizin hepsini kullandıysanız, yenilerini almanın zamanı geldi. Bugün piyasada çok sayıda yeniden kullanılabilir araba hava filtresi vardır, ancak çoğu kağıttan yapılır ve birkaç yıl kullanıldıktan sonra yıprandığında veya bozulduğunda kolayca değiştirilebilir.
 8. Mühürlü hava filtresi olan bir aracınız varsa, yenisiyle değiştirmeniz yeterlidir. Hala iyi görünse bile eskisini tekrar kullanamayacaksınız.
 9. Arabanızın hava filtresini temizlemek göz korkutucu bir iş gibi görünebilir, ancak ne yapacağınızı öğrendikten sonra aslında çok basit ve hızlıdır!

Aracınızın hava filtresini nasıl temizleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, aracınızın hava giriş sisteminin nasıl temizleneceği ve bakımının yapılacağına ilişkin ipuçları için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.

 1. Tamamen plastikle kaplanmış ve görünür deliği olmayan hava giriş sistemine sahip bir aracınız varsa, aracınızın hava filtresini temizlemek için plastik kapağı çıkarmanız yeterlidir. Yeniden kullanılabilir araç hava filtresine yağ giderici püskürtün ve yeniden kullanılabilir araç hava filtresindeki kiri ve kiri temizlemek için bir kağıt havluyla silin. Aracınızın hava giriş sistemine geri takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Araba Hava Filtresi Nedir?

Bir araba hava filtresi, aracınızın hava giriş sisteminin önemli bir parçasıdır. Aracın motor bölmesine yerleştirilmiş yeniden kullanılabilir bir filtreden ve motora bağlanan bir emme borusundan oluşur. Emme borusu motora oksijen sağlar ve ayrıca havadaki zararlı kir parçacıklarını giderir.

Arabanızın Hava Filtresini Temizlemek Neden Önemlidir?

 • Aracınızın hava filtresi, motorunuzun içinde fazla kir ve pislik olmasını engeller. Bu, motorunuzun aşırı ısınmasına ve hatta arabanızın arızalanmasına neden olabilir.
 • Temiz bir hava filtresi olmadan motorunuzdaki hava çok kirlenebilir ve çevreye zararlı olabilir. Bu olduğunda, gezegenimizi birçok yönden etkileyebilecek çok fazla kirlilik yaratacaktır.
 • Arabanızın hava filtresini düzenli olarak temizlemezseniz, arabanızın ne kadar iyi çalıştığını ve ortaya çıkan sorunları onarmanın size ne kadara mal olacağını etkileyebilecek birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, aracın küften hiç etkilenmemesi gereken kısımlarında küflenme ile sonuçlanabilir! Küf çok tehlikelidir ve aracın diğer parçalarına da zarar verebilir.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, motorunuzun daha erken bozulmasına ve filtreyi düzenli olarak temizlemenize kıyasla size daha fazla paraya mal olmasına neden olabilirsiniz.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, motorunuzu tamir ettirmek uzun vadede size daha fazla paraya mal olabilir.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, aracınız benzini gerektiği kadar verimli kullanamaz ve bu da çevre için birçok yönden sorunlara neden olabilir.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, bu birçok yönden çevre için sorunlara neden olabilir çünkü kirli hava, solunum problemlerine neden olabilecek zararlı bakteriler içerir, bu da kirli bölgelerde yaşayan veya kirli bölgelerde yaşayan insanlar için nefes almayı çok zorlaştırabilir. solunum problemlerinden muzdarip.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, bu birçok yönden çevre için sorunlara neden olabilir çünkü kirli hava, solunum problemlerine neden olabilecek zararlı kimyasallar içerir, bu da kirli bölgelerde yaşayan veya kirli bölgelerde yaşayan insanlar için nefes almayı çok zorlaştırabilir. solunum problemlerinden muzdarip.
 • Aracınızın hava filtresini yeterince düzenli olarak temizlemezseniz, bu birçok yönden çevre için sorunlara neden olabilir çünkü kirli hava, solunum problemlerine neden olabilecek zararlı bakteriler içerir, bu da kirli bölgelerde yaşayan veya kirli bölgelerde yaşayan insanlar için nefes almayı çok zorlaştırabilir. solunum problemlerinden muzdarip.

Arabanızın Hava Filtresi Temizliğinde Nasıl Tasarruf Edilir

Artık yeniden kullanılabilir bir araba hava filtresinin nasıl temizleneceğini bildiğimize göre, arabanızın hava filtresi temizliğinden nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı ipuçlarına bakalım.

 1. Yüksek kaliteli bir araba hava filtresi aldığınızdan emin olun.
 2. Aracınızın hava filtresini düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.
 3. Arabanıza ve ekipmanınıza zarar vermeyen bir deterjan kullanın.
 4. Arabanızdaki hava filtrelerini temizlemek için yüksek emiş gücüne sahip bir elektrikli süpürge kullanın.
 5. Arabanızın hava filtresini çamaşır makinesinde yıkamayın.

Çözüm

Her arabanın belirli sayıda filtresi vardır ve bunları iyi durumda tutmak için düzenli olarak temizlemek önemlidir. Bir araba hava filtresini temizlemek, uzun vadede size önemli miktarda para kazandırabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir