YouTube’da Anket Nasıl Yapılır ?

Geri bildirim oluşturmanın ve video içeriğinizin başarısını ölçmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Öyleyse, YouTube’da nasıl anket yapılacağını kontrol etmelisiniz. Bu kullanımı kolay araç, hedef kitleniz hakkında veri toplamanıza ve içeriğinizin etkinliğini ölçmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, “beğenme” veya “beğenmeme”den daha fazla geri bildirime ihtiyaç duyan videolar için mükemmeldir.

Youtube’da Anket Nasıl Yapılır?

 • Başlamak için bir YouTube kanalınız olması gerekir.
 • Ardından, kullanıcı geri bildirimi gerektiren bir video oluşturmanız gerekir.
 • Şimdi, kullanıcıların farklı seçeneklere oy verebilmeleri için videonuza anket özelliğini ekleyeceksiniz.
 • Anket oluşturulduktan sonra veri toplamaya hazırsınız!
 • İzleyicilerinizden topladığınız verileri kullanabilir, onların oylarına ve geri bildirimlerine göre değişiklik yapabilirsiniz!
 • Artık YouTube videonuzda bir anketiniz olduğuna göre, en popüler soruları ve yanıtları bulmak için bu aracı kullanabilirsiniz!
 • Devam etmek için YouTube’da nasıl anket oluşturulacağına bakın!

Youtube’da Anket Başlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Anket sorunuzu yazın. Favori anket sorularımız: “En sevdiğiniz dondurma aroması nedir?”
 2. Anket sorusu için seçenekleri yazın. Her seçenek için madde işaretleri veya bir öğe listesi kullanabilirsiniz.
 3. Video açıklamanıza ve başlık etiketlerinize seçenekler ekleyin (isteğe bağlı). Bu, izleyicilerin içeriğinizi bulmasına ve doğru kitleye daha fazla maruz kalmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Yayınla! Hepsi bu kadar! Kitleniz, YouTube’da etkileşim kurmanın ve onlarla ne kadar iyi gittiğini ölçmenin harika bir yolu olan videonuza katılma fırsatına sahip olacak.
 5. Veri analizi! Verileri topladıktan sonra, YouTube’da ne tür içeriklerin en iyi performansı gösterdiğini, ne tür video uzunluğunun en iyi sonucu verdiğini ve daha fazlasını gösteren bir bilgi grafiği oluşturabilirsiniz!

Videolarınızda Anket Aracı Nasıl Kullanılır

 • Yapmanız gereken ilk şey, YouTube’da bir anket oluşturmak. Bunu, video sayfanızdaki “anket oluştur” düğmesine tıklayarak yapabilirsiniz.
 • Bir anket oluşturduktan sonra, anketinizde görmek istediğiniz seçenekleri seçin. Bu, ne tür sorular sormak istediğinize ve anketinizde kaç seçenek listelemek istediğinize bağlı olacaktır. Örneğin, yemekle ilgili bir video çekiyorsanız, seçenekler arasında “Sence en iyi yemek hangisi?” de olmalıdır. ve “Bu yiyeceklerden birini satın almanız için ne kadar para gerekir?”
 • Her seçeneğin adını önlerindeki metin alanına virgülle ayırarak (birden fazla varsa) yazarak soru seçenekleri ekleyin. Örneğin, pizza hakkında bir video yapıyor olsaydım, anket soruma bir seçenek olarak “peynirli pizza” ekleyebilir veya “peynirli pizza”, “pizza”, “pizza dilimi” veya “peynirli pizza” yazabilirdim.
 • Tüm seçeneklerinizi ekledikten sonra “anket oluştur” düğmesine tıklayın. Daha sonra şuna benzeyen bir açılır pencere göreceksiniz:
 • Her soru seçeneğinin yanındaki onay kutusuna tıklayın ve ardından altındaki “anket ekle” düğmesine tıklayın. Şimdi sonuçlarınızı gösteren bir açılır pencere göreceksiniz. Anketinizi kaydetmek ve daha sonra istediğiniz zaman görüntülemek veya düzenlemek için yeşil onay işaretine de tıklayabilirsiniz. Anketinizi kaydettikten sonra, bunu yapmanıza izin veren herhangi bir yerde (Facebook, Twitter, LinkedIn vb.) paylaşmayı seçebilirsiniz.
 • Son olarak, anketiniz için bir seçenek olarak bir resim eklemek istiyorsanız, önündeki metin alanına bir resim sürükleyin ve istendiğinde yeşil onay işaretine tıklayın.

YouTube’da Bulunan Farklı Anket Türlerine Göz Atın

 1. En yaygın anket türü “evet/hayır” anketidir. Burada bir seçenekler listesine sahip olacaksınız ve bu seçeneklerden birini seçmeniz istenecek. Örneğin, yürüyüşle ilgili bir video hazırlıyorsanız, izleyicilerinize hangi tür yürüyüşleri tercih ettiklerini sorabilirsiniz: gündüz yürüyüşü veya gece yürüyüşü.
 2. “Birden fazla seçenek” anketi “evet/hayır” anketine benzer ancak bir seçenek listesi yerine izleyici tarafından seçilebilecek birden fazla seçeneğe sahiptir. Örneğin, yürüyüş hakkında bir video yapıyor olsaydım ve izleyicilerim bir gecelik yürüyüşe çıkmadan önce teçhizata ne kadar para harcamak zorunda kalacaklarını bilmek isteseydi, o zaman “birden fazla seçenek” anketi oluşturabilirdim. seçenekler: 100$+, 200$+, 300$+, vb.
 3. YouTube’da yapabileceğiniz başka bir anket türüne “çoktan seçmeli” anket denir. Bu anket türü, “evet/hayır” ve “birden fazla seçenek” anketlerinden farklıdır çünkü birden fazla seçeneğe sahiptir. Örneğin, yürüyüş hakkında bir video hazırlıyorsam ve izleyicilerim ne tür bir yürüyüşü tercih ettiklerini bilmek isteseydi: gündüz yürüyüşü, gece yürüyüşü veya sırt çantasıyla gezme, o zaman seçeneklerle “çoktan seçmeli” bir anket oluşturabilirim: gündüz yürüyüşü , gece yürüyüşü veya sırt çantasıyla gezme.
 4. YouTube’da yapabileceğiniz son anket türüne “serbest metin” anketi denir. Bu anket türü diğer iki türden farklıdır çünkü diğer iki türde olduğu gibi aynı sorulara sahip değildir. Bunun yerine, her soru seçeneğinin önündeki metin alanına istediğinizi yazabileceğiniz yer burasıdır. Örneğin, yürüyüş hakkında bir video yapıyor olsaydım ve izleyicilerim ne tür bir yürüyüş yapmayı tercih ettiklerini bilmek isterse: gündüz yürüyüş veya gece yürüyüş, o zaman seçeneklerin olduğu bir “serbest metin” anketi oluşturabilirim: gündüz yürüyüş, gece yürüyüş ya da sırt çantasıyla gezmek.

YouTube’daki Başarınızı Ölçmeye Yardımcı Olması İçin Anket Aracını Kullanın

Çözüm

Bu kılavuzda, YouTube’da harika bir anket yapmak için bilmeniz gereken her şeyi size öğreteceğiz. Doğru oylama aracını bulmaktan başarınızı ölçmek için kullanmaya kadar, sizi ele geçirdik. Bu yüzden kontrol ettiğinizden emin olun!

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir