YouTube’da Otomatik Oynatma Nasıl Kapatılır ?

YouTube, video izlemek için harika bir yerdir. Ancak bazen başka biri tarafından izlenmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir takımdaysanız ve üyenizin görüşlerini ayrı tutmak istiyorsanız veya çocuğunuzun herhangi bir reklam izlemesini istemiyorsanız. Bu gibi durumlarda, YouTube’da otomatik oynatmayı kapatmak yardımcı olabilir.

Youtube’da Otomatik Oynatmayı Kapatma

Aşama 1: www.youtube.com adresine gidin ve hesabınızla giriş yapın.

Adım 2: Sayfanın sağ üst köşesindeki profil simgenize tıklayın.

Aşama 3: Sayfanın sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayın ve ardından açılır menüden “Ayarlar”ı seçin. Burada (isterseniz) YouTube için gizlilik ayarlarınızı da değiştirebilirsiniz. Yine de herkesin videolarınızı izlemesini veya müziğinizi dinlemesini (örneğin YouTube Kids’e video yüklerken) engellemek istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

4. Adım: Ayarlar’da “Oynatma”yı seçin ve ardından “Oynatma Seçenekleri” altında “Otomatik Oynat”ı seçin. Burada aynı anda kaç videonun oynatılacağını da ayarlayabilirsiniz (5 ile 15 arasında ayarlayabilirsiniz). Varsayılan ayar 5’tir, bu nedenle YouTube’da otomatik oynatmayı tamamen kapatmak istiyorsanız, “kapalı”yı tıklamanız yeterlidir.

Adım 5: “Değişiklikleri Kaydet”e tıklayın, ardından bir onay mesajı ile karşılaşacaksınız. Artık ayarlar sayfasını kapatabilir ve YouTube’a dönebilirsiniz.

YouTube’da Otomatik Oynatmayı Kapatmanın Faydaları Nelerdir?

YouTube’da otomatik oynatmayı kapatmanın birçok avantajı olabilir.

 • YouTube’da otomatik oynatmayı kolayca kapatabilirsiniz.
 • YouTube’da can sıkıcı reklamlardan kaçınabilirsiniz.
 • Videoları başkalarının yorumlarından veya ara sıra bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden gelen videolardan rahatsız olmadan huzur içinde izleyebilirsiniz.
 • Favori videolarınızı birkaç saniye (veya dakika) yüklenmelerini beklemeden görüntüleyebilirsiniz. İnternet bağlantınız yavaşsa, bazı videoların yüklenmesi diğerlerinden biraz daha uzun sürebilir, bu nedenle bağlantınız daha hızlı olana ve başka dikkat dağıtıcı şeyler (ör. en sevdiği oyuncağıyla oynayan çocuk).
 • Hesabınıza giriş yapmanıza gerek kalmadan YouTube’da otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz.
 • Video izlerken dikkatinizi dağıtabilecek müziği veya diğer sesleri kapatabilirsiniz.
 • Videoları, reklamlardan, diğer insanların yorumlarından veya bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden ara sıra gelen videolardan rahatsız olmadan huzur içinde izleyebilirsiniz.
 • Başkaları tarafından izlenmekten kaçınmak istediğinizde (örneğin bir ekipteyken üyenizin görüşlerini ayrı tutmak istediğinizde veya çocuğunuzun herhangi bir reklam izlemesini istemiyorsanız) YouTube’da otomatik oynatmayı kapatın.
 • Başkalarının yorumlarından veya ara sıra bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden gelen videolardan rahatsız olmadan müzik dinlemenin keyfini çıkarmak istediğinizde YouTube’da otomatik oynatmayı kapatın.
 • Videoları reklamlardan, diğer kişilerin yorumlarından veya ara sıra bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden gelen videolardan rahatsız olmadan huzur içinde izlemek istediğinizde YouTube’da otomatik oynatmayı kapatın.
 • Videoları, reklamlardan, diğer insanların yorumlarından veya bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden ara sıra gelen videolardan rahatsız olmadan huzur içinde izleyebilirsiniz.
 • Video izlerken dikkatinizi dağıtabilecek müziği veya diğer sesleri kapatmak istediğinizde YouTube’da otomatik oynatmayı kapatın.
 • Hesabınıza giriş yapmanıza gerek kalmadan YouTube’da otomatik oynatmayı kapatabilir (ve dolayısıyla izlenmekten kaçınabilirsiniz) ve ayrıca, bunu seçerseniz oturumunuzu tamamen kapatmaktan kaçınabilirsiniz (yani, tercihleriniz oturumlar arasında kaydedilmez).
 • Videoları reklamlardan, diğer kişilerin yorumlarından veya ara sıra bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden gelen videolardan rahatsız olmadan huzur içinde izlemek istediğinizde YouTube’da otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz.

Favori YouTube Uygulamanızda Nasıl Yapılır?

 1. Google hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun. Değilse, oturum açın.
 2. Telefonunuzdaki YouTube uygulamasına (veya bilgisayarınızdaki YouTube web sitesine) gidin ve sağ üst köşedeki Ayarlar’a dokunun.
 3. 3. Otomatik Oynat’a dokunun.
 4. Otomatik oynatmayı kapatın.
 5. Diğer uygulamalarda (VLC oynatıcı gibi) Otomatik Oynat’ı kapatmak için, Ayarlar > Video Oynatıcı > Otomatik Oynat – Yalnızca uygulamalar’a gidin ve istediğiniz herhangi bir uygulamayı seçin (örneğin, VLC Oynatıcı).

YouTube’da Otomatik Oynatmanın Olmasını Önlemek İçin Bazı İpuçları

YouTube’da otomatik oynatmanın olmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 • “İzleme” özelliğini etkinleştirin

YouTube’da “Do Not Track” özelliğini etkinleştirerek, YouTube’da video içeren bir sayfadan her ayrıldığınızda videoların otomatik olarak izlenmesini önleyebilirsiniz.

 • Hesabınız için otomatik oynatmayı kapatmak için “Görünüm ayarlarını yönet” seçeneğini kullanın

Bu seçenek, YouTube’un hesabınıza yüklenen veya diğer web sitelerine (haber siteleri veya bloglar gibi) yerleştirilmiş videoları otomatik olarak oynatıp oynatmayacağını kontrol etmenizi sağlar.

 • Hesabınıza giriş yaptıysanız, Google tarafından izlenmekten kaçınmak istediğinizde çıkış yapın.

Oturumu kapatmak, YouTube’da video içeren bir sayfadan her ayrıldığınızda videoların otomatik olarak izlenmesini önlemenin başka bir yoludur. Oturumu kapatmak, oturumlar arasında tüm tercihlerinizin kaydedilmesini de engeller ve bu nedenle, YouTube’u her ziyaret ettiğinizde yeniden oturum açmanız (ve dolayısıyla otomatik oynatmayı yeniden etkinleştirmeniz) gerektiği anlamına gelir. Bu sizi rahatsız eden bir şeyse, hesabınızdan mümkün olduğunca sık çıkış yapmanızı tavsiye ederim.

 • Hesabınızda oturum açtıysanız, hesabınız için otomatik oynatmayı kapatmak için “Görünüm ayarlarını yönet” seçeneğini kullanın.

Bu seçenek, YouTube’un hesabınıza yüklenen veya diğer web sitelerine (haber siteleri veya bloglar gibi) yerleştirilmiş videoları otomatik olarak oynatıp oynatmayacağını kontrol etmenizi sağlar.

 • YouTube’da otomatik oynatmayı kapatmak için “Görünüm ayarlarını yönet” seçeneğini de kullanabilir ve ardından bunu yapmadan önce “Gelişmiş” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu durumda, önce hesabınızdan çıkış yapmanız en iyisidir.
 • Firefox veya Opera gibi farklı bir tarayıcı kullanarak YouTube’da oturum açın.

YouTube’da farklı bir tarayıcı kullanarak oturum açmak, YouTube’da video içeren bir sayfadan her ayrıldığınızda (o sırada zaten oynatılmıyorsa) videoların otomatik olarak izlenmesini engeller. Bunun nedeni, varsayılan olarak tüm tarayıcıların (Chrome dahil) Google’ın otomatik video oynatma özelliğini uygulaması ve özelliğin diğer tarayıcılarla uyumlu olmamasıdır.

 • Farklı bir tarayıcı kullanmak istemiyorsanız Firefox için NoScript eklentisini yükleyerek tüm çerezleri engelleyebilirsiniz.

Tüm çerezleri engelleyerek, YouTube’da video içeren bir sayfadan her ayrıldığınızda (o sırada oynatılmıyorsa) videoların otomatik olarak izlenmesini önlemiş olursunuz. Bunun nedeni, varsayılan olarak tüm tarayıcıların (Chrome dahil) Google’ın otomatik video oynatma özelliğini uygulaması ve özelliğin diğer tarayıcılarla uyumlu olmamasıdır.

 • Chrome için Bağlantıyı Kes uzantısını kullanarak YouTube’da otomatik oynatmayı da devre dışı bırakabilirsiniz.

Otomatik oynatmayı bu şekilde devre dışı bırakmak, videoların o sırada oynatılmadıkları sürece otomatik olarak oynatılamayacağı anlamına gelir (ve bu nedenle yalnızca bir kez izlenebilecektir).

Çözüm

YouTube’da otomatik oynatmayı kapatmak size çok zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir, bu nedenle başarılı bir YouTube kanalı oluşturmada önemli bir adımdır. İzlenecek bazı ipuçları, YouTube ayarlarınızda otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak, YouTube için bir engelleyici kullanmak veya belirli videolar için otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak gibi önleyici bir önlem kullanmayı içerir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir